Ministrica Pusić na sastanku GAC-a o proširenju EU

Prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova sudjelovala je u utorak, 17. prosinca, na Vijeću za opće poslove. Raspravljalo se o predstojećem Europskom vijeću, o zaključcima o proširenju...

Prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova sudjelovala je u utorak, 17. prosinca, na Vijeću za opće poslove. Raspravljalo se o predstojećem Europskom vijeću, o zaključcima o proširenju kao i o otvaranju pregovora sa Srbijom koji bi, kako je odlučeno, trebala započeti u siječnju sljedeće godine. „Naše je stajalište da Srbiji treba omogućiti početak pristupnih pregovora. Mi smo u tom smislu podržali pregovarački okvir i smatramo da Srbija treba započeti pregovore najkasnije u siječnju", rekla je ministrica Pusić. Na inzistiranje Hrvatske, u zaključak je ušla činjenica i da će Srbija poštovati načelo tradicionalne trgovine s Hrvatskom i nakon njezina ulaska u EU. Srbija se još u listopadu obvezala na spomenuto načelo, tj. da će Hrvatskoj i dalje omogućiti izvoz cigareta po povlaštenim carinskim stopama u istom opsegu kao i prije hrvatskog ulaska u Europsku uniju, ali do sada još nije parafirala sporazum s Europskom komisijom. Komisija je nakon ulaska Hrvatske u Europsku uniju započela pregovore o promjenama sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju koje EU ima sa zemljama zapadnog Balkana kako bi se u obzir uzela nova činjenica, to jest ulazak Hrvatske u EU, koji je automatski značio i njezin izlazak iz Srednjeuropske zone slobodne trgovine (CEFTA).

Osim o Srbiji, razgovaralo se i o euroitegraciji ostalih država regije. „Što se tiče zaključaka o proširenju, naš stav je bio i inicijativa, u kojoj su nas podržale mnoge države članice, da se Albaniji dodjeli status kandidata. Bilo je i država koje su bile izrazito protiv toga da se ta odluka donese sada i u ovom trenutku se pokušava naći kompromisno rješenje kako bi ta odluka bila donesena u prvoj polovici sljedeće godine. Naravno, pod uvjetom da se udovolji svim kriterijima“, rekla je ministrica. Hrvatska se također zauzela da se i s Makedonijom otvore pregovori, ali "to na žalost, nije naišlo na podršku i još jednom je odgođen početak pregovora. Smatramo da se Makedonija time vrti u začaranom krugu", rekla je ministrica Pusić. Ministrica je također dodala da se Hrvatska zauzimala da se Albaniji dodijeli status kandidata, ali da je nekoliko država bilo izrazito protiv da se ta odluka donese sada, tako da se trenutno traži kompromisno rješenje kako bi Tirana dobila status zemlje kandidatkinje u prvoj polovici sljedeće godine.

U raspravi o proširenju na ministarskom sastanku Bosna i Hercegovina gotovo uopće nije spominjana. "Mislim da je to loše i kada sam to istaknula, nekoliko kolega je reklo da je za tango potrebno dvoje. Drugim riječima, smatraju da je problem u Bosni i Hercegovini. Mi znamo da postoji niz poteškoća, ali EU bi trebala smisliti specifičan pristup za Bosnu i Hercegovinu i dodatno se angažirati kako bi ta zemlja, koja je izuzetno važna, napredovala u europskim integracijama", rekla je ministrica.

Što se tiče zaključaka vezanih za Europsko vijeće, tu se mogu istaknuti dvije stvari: Hrvatska je uspjela ubaciti energetiku kao važno vanjskopolitičko pitanje, a što se tiče Zajedničke sigurnosne i obrambene politike, ulogu malih i srednjih poduzeća u vojnoj industriji, tj. da im se pruži prilika na tom području.

 

Poslušajte izjavu prve potpredsjednice Vlade i ministrice vanjskih i europskih poslova Vesne Pusić nakon sjednice Vijeća za opće poslove.

 

O proširenju, statusu zemlje kandidata za Albaniju, o pregovorima s Makedonijom i Srbijom, o Bosni i Hercegovini

 

O datumu početka pregovora sa Srbijom, o Crnoj Gori i ustavnim promjenama

 

 

 

 



Priopćenja