Ministrica Pejčinović Burić na Vijeću za vanjske poslove

Potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Marija Pejčinović Burić sudjelovala je 15. srpnja 2019. godine na sastanku Vijeća za vanjske poslove Europske unije...

Potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Marija Pejčinović Burić sudjelovala je 15. srpnja 2019. godine na sastanku Vijeća za vanjske poslove Europske unije.

Na dnevnom redu Vijeća bili su Iran, Irak, Srednjoafrička Republika te vanjski aspekti migracija.

Vijeće je u pogledu Irana razmotrilo situaciju u široj regiji, posebno vezano uz napetosti u Perzijskom zaljevu, kao i aktualno stanje provedbe sporazuma o iranskom nuklearnom programu (Zajednički sveobuhvatni plan aktivnosti, JCPOA), a u svjetlu iranskih najava o smanjivanju aktivnosti ispunjavanja obveza koje proizlaze iz sporazuma, što je potvrdila Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA). Izražena je duboka zabrinutost aktualnom situacijom i napetostima kao i iranskim najavama i aktivnostima. Istaknuta je važnost de-eskalacije napetosti u široj regiji te je ponovljeno da predanost EU-a provedbi sporazuma ovisi o potpunom ispunjavanju obveza od strane Irana.

Rasprava o Iraku bila je usredotočena na razmatanje pojačanog angažmana EU-a u potpori političkim, sigurnosnim i gospodarskim reformskim procesima u cilju odgovora na izazove obnove u zemlji. EU s Irakom ostvaruje partnerstvo na temelju Sporazuma o partnerstvu i suradnji kroz političku suradnju, financijsku potporu te savjetodavnu pomoć u jačanju sposobnosti sigurnosnog sektora za borbu protiv terorizma, organiziranog kriminala i nasilnog ekstremizma putem EU-ove savjetodavne misije (EU Advisory Mission Iraq). Vijeće je istaknulo predanost jedinstvu, suverenitetu i teritorijalnoj cjelovitosti Iraka.

U svjetlu rastućeg nasilja i nestabilne situacije u Srednjoafričkoj Republici ministri su razgovarali o daljnjem jačanju potpore EU-a miru, posebno u provedbi mirovnog sporazuma, potpisanog 6. veljače 2019., stabilnosti i razvoju Srednjoafričke Republike. U tom je pogledu postignut dogovor o uspostavi civilne misije EU-a koja će pružati savjetodavnu pomoć u reformi sigurnosnog sektora.

Vijeće je razmotrilo aktualnu situaciju u pogledu migracija te dosadašnji napredak u provedbi mjera u vanjskoj dimenziji. Ministri su se osvrnuli na mjere vezane uz potporu državama porijekla i tranzita, posebno kad je riječ o Libiji i Sredozemnom moru, kao i na ostale političke, razvojne, sigurnosne i gospodarske mjere u odgovoru na nezakonite migracije i krijumčarenje migranata. Potpredsjednica Vlade Pejčinović Burić izvijestila je o migracijskim pritiscima u jugoistočnoj Europi i naporima koje Hrvatska u tom pogledu ulaže u zaštitu vanjske granice i sigurnost EU-a.

O situaciji u Moldovi ministri su razgovarali s ministrom vanjskih poslova Moldove Nicuom Popescuom. Pozdravljena je predanost nove Vlade reformama i europskom putu, u koju svrhu će EU pripremiti daljnje mjere konkretne potpore.

Vijeće se kratko osvrnulo i na ostale aktualne međunarodne teme – situaciju u Venezueli, Sudanu, Sahelu, Etiopiji te Istočnom Sredozemlju.



Priopćenja