Ministrica mr. sc. Kolinda Grabar-Kitarović predvodi hrvatsko izaslanstvo na 50. Zasjedanju glavne konferencije Međunarodne agencije za atomsku energiju

Ministrica vanjskih poslova i europskih integracija mr. sc. Kolinda Grabar-Kitarović danas, 18. rujna 2006. godine, predvodi hrvatsko izaslanstvo na 50. Zasjedanju glavne konferencije Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA- International Atomic Energy Agency) u Beču, Republici Austriji

Ministrica Grabar-Kitarović je na Glavnoj konferenciji Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) održala govor, uputivši čestitku generalnom direktoru Mohammedu ElBaradeiju i svim članovima Agencije na 50. obljetnici velikog doprinosa miru, sigurnosti i razvoju u svijetu. Ukazala je na važnost koju Republika Hrvatska pridaje činjenici da prvi puta postaje članica u Vijeću guvernera Međunarodne agencije za atomsku energiju.

Ministrica Grabar-Kitarović, u svom govoru, pozvala je na provedbu temeljnih ciljeva Međunarodne agencije za atomsku energiju vezanih za garanciju korištenja nuklearnih tehnologija u miroljubive svrhe. Naglasila je spremnost i interes Republike Hrvatske da kao odgovorna članica međunarodne zajednice pridonese borbi protiv rastućih prijetnji proliferacije i nuklearnog terorizma, te interes za još intenzivnije i uspješnije provođenje aktivnosti Međunarodne agencije za atomsku energiju, temeljem bogatog iskustva Republike Hrvatske kroz usku tehničku suradnju s Agencijom. U govoru se osvrnula na potrebu jačanja uloge Agencije kao čuvara procesa neproliferacije i verifikacije Ugovora o neširenju nuklearnog oružja, te kazala kako međunarodna zajednica mora dobiti čvrsta jamstva da se nuklearne aktivnosti provode isključivo u mirnodopske svrhe. Istaknula je da Republika Hrvatska smatra da aktivna suradnja, dijalog i pregovori koji vode k održivoj neproliferaciji nemaju alternative. Ministrica Grabar-Kitarović najavila je provedbu projekata bilateralne suradnje u medicini, zaštiti okoliša, razvoju ljudskih potencijala.

Republika Hrvatska pridružila se izjavi Europske unije kojom se naglašava važnost Međunarodne agencije za atomsku energiju u širenju sigurnosti u svijetu, te se između ostaloga, pozivaju zemlje na doprinos u Fond za istraživanje i dijagnostiku raka. Ujedno se izražava zabrinutost zbog postupaka Demokratske Narodne Republike Koreje, ponavljaju zahtjevi prema Islamskoj Republici Iran da poštuje rezoluciju Vijeća sigurnosti VS 1696 i međunarodne obveze koje je preuzela.

Na marginama Konferencije, ministrica Grabar-Kitarović susrela se s izvršnim tajnikom Organizacije za sveobuhvatnu zabranu nuklearnih pokusa Tiborom Tothom. Organizacija za sveobuhvatnu zabranu nuklearnih pokusa je međunarodna organizacija uspostavljena 1996. godine za provedbu Ugovora o cjelovitoj zabrani nuklearnih pokusa koji je jedan od najvažnijih ugovora iz područja neproliferacije nuklearnog oružja i nuklearnog razoružanja. Ugovor će stupiti na snagu u trenutku kada se provede proces ratifikacije u državama članicama, posebice onim koje raspolažu ili teže razvoju nuklearnih programa. Ove je godine obilježena deseta godišnjica potpisivanja spomenutog ugovora. Ministrica Grabar-Kitarović uputila je čestitke izvršnom tajniku Tothu istaknuvši kako je Republika Hrvatska među prvima potpisala i ratificirala taj Ugovor. Ujedno je izrazila zadovoljstvo Republike Hrvatske izvrsnom suradnjom s Privremenim tehničkim tajništvom organizacije.

Ministrica Grabar-Kitarović spomenula je uspješnu provedbu vježbe inspekcije na terenu koja je održana u Slunju pod nazivom Directed Excercise 06 i naprednog tečaja treninga Experimental Advanced Course 7, te u kontekstu provedbe Ugovora o cjelovitoj zabrani nuklearnih pokusa, napomenula važnost posebnih učinaka provedene vježbe koji su bitni za korištenje u znanstvene svrhe (seizmološka istraživanja).



Priopćenja