Ministar Grlić Radman održao online predavanje o vanjskoj politici Republike Hrvatske studentima Sveučilišta Sjever

Ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman održao je u subotu, 30. siječnja 2021. godine, online predavanje o vanjskoj politici Republike Hrvatske, studentima i profesorima Sveučilišta Sjever

Ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman održao je u subotu, 30. siječnja 2021. godine, online predavanje o vanjskoj politici Republike Hrvatske, studentima i profesorima Sveučilišta Sjever.

U uvodnom dijelu, ministar je naglasio važnost sposobnosti dugoročnog planiranja u vanjskoj politici, ali i prepoznavanja povijesnog trenutka i okolnosti u kojima se vanjska politika promišlja, oblikuje i provodi.

Slijedom toga, izdvojene su tri skupine hrvatskih vanjskopolitičkih ciljeva: ostvarivanje samostalnosti i obrana teritorijalne cjelovitosti i integriteta Hrvatske (1990-1998); integracija Hrvatske u euroatlantsko područje i ulazak u NATO i EU (1998-2013); i jačanje međunarodnog položaja i utjecaja te prepoznatljivosti Hrvatske u Europi i svijetu zajedno sa stabilizacijom susjedstva (2013-danas).

„U razdoblju od 1990. do 1998. godine,  hrvatska je diplomacija,  zahvaljujući vodstvu predsjednika Franje Tuđmana i vještom prepoznavanju povijesne promjene tadašnjeg sustava međunarodnih odnosa, postigla najzahtjevniji cilj: uspostavu potpune državne samostalnosti“, poručio je ministar. U sljedećem razdoblju Hrvatska se nastavlja razvijati u euroatlantskom smjeru te ulaskom u Organizaciju sjevernoatlantskog ugovora (NATO) i Europsku uniju postaje aktivni sudionik jedinstvenog povijesnog i civilizacijskog postignuća europskog kontinenta.

U osvrtu na suvremeno razdoblje hrvatske diplomacije, ministar Grlić Radman dotakao se važnosti sposobnosti i spremnosti na prilagodbu tijekom provođenja vanjske politike. Kao primjer fleksibilnosti hrvatske diplomacije, ministar Grlić Radman naveo je hrvatsko predsjedanje Vijećem EU-a u prvoj polovini 2020. godine, koje se odvijalo u okolnostima bez presedana uslijed izbijanja pandemije COVID-19. Ministar je ovom prilikom još jednom prenio pohvale koje je Hrvatska dobila zbog brzog prelaska na „digitalno predsjedanje“ te koordinacije organiziranog i koordiniranog odgovora država-članica EU-a na COVID-19 krizu.

U zaključku predavanja, ministar je dodao kako će hrvatska diplomacija nastaviti raditi na jačanju pozicije Republike Hrvatske. „Nastavit ćemo zagovarati multilateralizam te djelovati i promicati svoje interese u Europskoj uniji, NATO-u i UN-u“, izjavio je ministar. Ulazak u europodručje, Schengen i Organizaciju za gospodarski razvoj i suradnju (OECD) označeni su kao ciljevi kojima hrvatska diplomacija pridaje posebnu važnost.

Ministar je također spomenuo kako se Hrvatska zalaže za mirno, stabilno i prosperitetno susjedstvo, koje teži članstvu u Europskoj uniji i NATO-u i vrijednostima koje one simboliziraju. U tom kontekstu spomenuta je Bosna i Hercegovina te  položaj Hrvata. „Zauzimanje za položaj Hrvata u susjednim državama, osobito u Bosni i Hercegovini, je ustavna obveza i ujedno nužan preduvjet izgradnje stabilnog okruženja Republike Hrvatske“, rekao je ministar.



Priopćenja