- Objavljeno: 14.08.2020.
Ministar Grlić Radman na video-konferenciji ministara vanjskih poslova država članica EU-a
Ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman sudjelovao je u petak, 14, kolovoza 2020. godine, na video-konferenciji ministara vanjskih poslova država članica Europske unije...
Ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman sudjelovao je u petak, 14, kolovoza 2020. godine, na video-konferenciji ministara vanjskih poslova država članica Europske unije.
Ministri država članica EU-a su pozvali bjelaruske vlasti da zaustave neproporcionalno i neprihvatljivo nasilje prema mirnim prosvjednicima, odmah oslobode sve nezakonito pritvorene te provedu temeljitu i transparentnu istragu svih zloporaba. Ministri su ocijenili da izbori nisu bili slobodni ni pravedni, a rezultati krivotvoreni te ih stoga ne prihvaćaju. U tom pogledu EU namjerava pružiti potporu vlastima u Bjelarusu u uspostavi dijaloga s oporbom i društvom u cilju prevladavanja krize. Zbog aktualnih je događanja dogovoreno da će EU uvesti sankcije za odgovorne za nasilje, represiju i krivotvorenje izbornih rezultata u okviru postojećeg sankcijskog okvira za Bjelarus. Ministar Grlić Radman izrazio je zabrinutost eskalacijom nasilja te osudio upotrebu sile i proizvoljna pritvaranja prosvjednika. Istaknuo je važnost angažmana EU-a u cilju smirivanja situacije i pružanja potpore bjelaruskim građanima. Ministar je također naglasio važnost dugoročnog pristupa u odnosima Bjelarusa i EU-a, istaknuvši kao primarni cilj osiguranje poštivanja vrijednosti, temeljnih sloboda, demokracije, ljudskih prava i vladavine prava.
Ministri su također razgovarali o zabrinjavajućoj situaciji i opasnim rizicima daljnje eskalacije u Istočnom Sredozemlju te pogoršanju odnosa s Turskom, koji imaju dalekosežne učinke na EU i širu regiju. Turska je pozvana na smirivanja situacije i zaustavljanje svih jednostranih aktivnosti kojima se krši međunarodno pravo i suverena prava država članica EU-a. U tom su pogledu ministri izrazili solidarnost s državama članicama pogođenim turskim aktivnostima. Naglašeno je da se pitanja utvrđivanja pomorskih granica i iskorištavanja prirodnih resursa trebaju oslovljavati kroz dijalog i pregovore u dobroj vjeri i u skladu s međunarodnim pravom i načelom dobrosusjedskih odnosa. Ministri su istaknuli važnost odnosa EU-a s Turskom te je u tom cilju pružena potpora naporima visokog predstavnika Borrella na uspostavi dijaloga i angažmana s Turskom. Dogovoreno je da će se u slučaju daljnjih napetosti pripremiti prijedlozi odgovarajućeg djelovanja EU-a. Ministar Grlić Radman je podcrtao važnost dijaloga i angažmana s Turskom o svim pitanjima kako bi se osigurao konstruktivan pristup i pronalazak rješenja.
Ministri su se osvrnuli i na situaciju u Libanonu uslijed razorne eksplozije u Bejrutu 4. kolovoza. Naglasak je stavljen na napore EU-a u potpori stanovništvu Libanona, ali i potrebu osiguranja nadzora pomoći kako bi se osiguralo da je ista namijenjena onima kojima je potrebna. U tom cilju EU ističe važnost sposobne, reprezentativne i odgovorne Vlade koja će osigurati provedbu reformi dobrim, odgovornim i transparentnim upravljanjem. Ministri su pozvali na oslovljavanje gospodarske i socijalne krize te izgradnju povjerenja građana u institucije. U tom će se pogledu EU angažirati sa Svjetskom Bankom i UN-om kako bi se pripremila ocjena situacije nakon eksplozije. Hrvatska je osigurala pomoć za borbu s pandemijom koronavirusa, koja uključuje 100.000 eura za hitne potrebe, kao i medicinsku opremu u vrijednosti 20.000 eura. Uz to, Hrvatska je ranije djelovala kroz razvojnu suradnju, posebno oko poboljšanja uvjeta života sirijskih izbjeglica u Libanonu. S ovim će naporima nastaviti, uključujući preusmjeravanjem 200.000 eura za sirijske izbjeglice u Libanonu.
Na videokonferenciji se također razgovaralo o situaciji u Venezueli i Boliviji te mogućnostima angažmana EU-a u pogledu pripreme predstojećih izbora u obje države.