Ministar Gordan Jandroković sudjelovao je na sastanku ministara vanjskih poslova zemalja članica Američko-jadranske povelje, u utorak, 15. prosinca 2009. godine, u Sarajevu

Osvrnuvši se na hrvatsko iskustvo iz procesa sudjelovanja u Akcijskom planu za članstvo u NATO-u (MAP-u), ministar je kazao kako MAP predstavlja dobar okvir za uvođenje i provedbu reformi u cilju pripreme zemlje za članstvo u Sjevernoatlantskom savezu

Osvrnuvši se na hrvatsko iskustvo iz procesa sudjelovanja u Akcijskom planu za članstvo u NATO-u (MAP-u), ministar je kazao kako MAP predstavlja dobar okvir za uvođenje i provedbu reformi u cilju pripreme zemlje za članstvo u Sjevernoatlantskom savezu. Sistematski i uspješno provedene reforme od ključne su važnosti u Akcijskom planu za članstvo, budući da jačaju kapacitete zemlje kandidatkinje u procesu prilagodbe standardima i procedurama u NATO-u, dodao je ministar Jandroković.

U svezi mirovne misije ISAF u Afganistanu kazao je kako je Republika Hrvatska potvrdila svoju predanost pomoći u održavanju stabilnosti i sigurnosti u toj zemlji, što i ostaje ključni prioritet Sjevernoatlantskog saveza. U tom kontekstu predstavio je doprinos Republike Hrvatske u izgradnji civilnih ustanova u Afganistanu kroz nedavno izgrađeni zdravstveni centar Zhar Shakh, u selu Layoba, koji je financirala Republika Hrvatska. Prepoznavanje važnosti u preuzimanju udjela u sveobuhvatnim naporima u pogledu sigurnosti prihvatile su sve zemlje Američko-jadranske povelje, a to, iz hrvatskog iskustva, približava zemlje Sjevernoatlantskom savezu i čini ih bolje pripremljenim za članstvo u njemu, istaknuo je ministar.

Ministar Jandroković najavio je hrvatsko predsjedanje Američko-jadranskom poveljom od siječnja 2010. godine, a kao prioritete predsjedanja naglasio je donošenje političkih odluka, parlamentarnih procedura, obrambeno i operativno planiranje, te unaprjeđenje kapaciteta javne diplomacije. Pozvavši sve zemlje članice na nastavak ulaganja u rad Američko-jadranske povelje, ministar Jandroković istaknuo je hrvatsku spremnost na daljnji doprinos praktičnoj suradnji u tijeku njezina predsjedanja. Hrvatska će naglasiti važnost sudjelovanja država članica Povelje u sigurnosnim aktivnostima NATO-a te potaknuti uvezivanje njihovih individualnih sposobnosti sa svrhom ostvarenja zajedničkih ciljeva.

Zajedničkom deklaracijom sa sastanka, ministri vanjskih poslova Hrvatske, Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Makedonije podržali su reforme i euroatlantske integracijske procese u državama jugoistočne Europe. Pozdravili su ulazak Crne Gore u Akcijski plan za članstvo u NATO-u te izrazili nadu da će u taj program sveobuhvatnih reformi NATO uskoro pozvati Bosnu i Hercegovinu. Ministri su također podržali napore međunarodne zajednice te objavu nove američke strategije za izgradnju sigurnosti i stabilnosti u Afganistanu.



Priopćenja