Marušić: gospodarski rast i proširenje EU-a glavni su izazovi Jadransko-jonske makroregije

Pomoćnih ministrice vanjskih i europskih poslova Hrvoje Marušić sudjelovao je na Inauguracijskoj konferenciji Strategije EU za jadransku i jonsku regiju...

Pomoćnih ministrice vanjskih i europskih poslova Hrvoje Marušić sudjelovao je na Inauguracijskoj konferenciji Strategije EU za jadransku i jonsku regiju (EUSAIR) u organizaciji talijanskog predsjedništva, i uz sudjelovanje visokih predstavnika država sudionica Strategije, Europske komisije, Europskog gospodarskog i socijalnog odbora, Europskog parlamenta, Jadransko-jonske inicijative te brojnih predstavnika iz zemalja sudionica. Strategija EU za jadransku i jonsku regiju obuhvaća četiri države članice EU (Hrvatsku, Grčku, Italiju i Sloveniju) i četiri ne-članice (Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru i Srbiju). Konferencija označava početak provedbe Strategije nakon što je potvrđena na sastanku Europskog vijeća u listopadu 2014.

Poticanje gospodarskog rasta, smanjenje nezaposlenosti, veća gospodarska i socijalna kohezija i EU integracija zapadnog Balkana glavni su izazovi Jadransko-jonske regije o kojima se razgovaralo na Konferenciji kao i o koristima koje makroregionalni pristup može donijeti navedenim izazovima.

"Implementacija nove makroregionalne strategije pridonijet će zajedničkom cilju održivog razvoja regije i zapošljavanju", istaknuo je pomoćnik ministrice Marušić rekavši kako je od primarne važnosti iskoristiti sve mogućnosti makroregionalne suradnje u područjima ključnim za ekonomski razvoj i prosperitet naših građana.

Na pitanje o povezivanju Regije pomoćnik ministrice istaknuo je kako Strategija predstavlja platformu za poticanje razvoja prometne infrastrukture unutar Regije i EU. U tom smislu zemlje sudionice trebaju iskoristiti EUSAIR za rješavanje problema nedostatrka prometne infrastrukture, kao i povezivanja obale i ruralnog zaleđa, uz pozitivne učinke za atraktivnost makroregije i ekonomske aktivnosti u manje razvijenim područjima.

"Hrvatska kao posebne prioritete vidi diversificiranu i sigurnu opskrbu energijom, bolju prometnu povezanost, te daljnji razvoj turističkih sadržaja uz poseban naglasak na razvoj jadranskog ruralnog zaleđa. Ova Strategija važna je i kao katalizator procesa proširenja", kazao je pomoćnik ministrice Marušić.



Priopćenja