Godišnji sastanak kontaktnih točaka za Twinning i TAIEX instrumente

  • Slika
  • Slika
U petak, 31. siječnja 2025. održan je jedanaesti po redu Godišnji sastanak kontaktnih točaka za Twinning i TAIEX instrumente, u organizaciji Službe za prijenos znanja i Uprave za europsko i međunarodno pravo Europske unije. Sastanak je okupio 50 sudionika, predstavnika resornih institucija RH, s ciljem prijenosa i razmjene informacija o rezultatima provedbe projekata u ovoj godini, novostima i identificiranju područja suradnje u sljedećem razdoblju.

Uvodno je nazočne pozdravila gđa. Dubravka Smolić Vlaić, nacionalna kontakt točka za Twinning te izvijestila o aktivnostima i postignućima RH u okviru twinning instrumenta u 2024.g. Istaknula je kako je RH od 2014. do danas izabrana za provedbu 48 twinning projekata (18 Sjeverna Makedonija, 10 Crna Gora, 6 BiH, 4 Srbija, 2 Kosovo, 2 Moldova, 2 Gruzija, po 1 Albanija, Zambija, Turska i Jordan) od čega u svojstvu vodećeg partnera 22 te 26 u svojstvu mlađeg partnera. Najviše partnerstva ostvareno je s Njemačkom (9), Austrijom (8), Poljskom (6) te Latvijom i Nizozemskom (po 5). Procjenjuje se kako je aktivnostima kroz Twinning projekte u posljednjih 10 godina RH prihodovala više od 25 milijuna eura.
Hrvatska se, kao država članica EU, ističe u provedbi projekata kroz ovaj instrument, kontinuirano prenosi znanja u primjeni i provedbi pravne stečevine EU te jača kapacitete država korisnica za EU integracijski proces. Kada je riječ o zemljama jugoistočne Europe, Hrvatska je vodeća država u Twinning instrumentu, a sveukupno drži visoko 7. mjesto provedbe Twinning projekata u 2023. U 2024. g. hrvatske institucije izabrane su za provedbu 4 twinning projekta od ukupno 5 prijavljenih u područjima financija, prometa i poljoprivrede u Crnoj Gori i Sjevernoj Makedoniji.
Značajni doprinos RH Twinningu i TAIEXu potvrđen je organizacijom međunarodne konferencije Institutional Building Days koja se u svibnju 2024. u Zagrebu po prvi puta održala izvan sjedišta EK u Briselu. Konferenciju je organizirala Služba za prijenos znanja u suradnji s Europskom komisijom, Glavnom upravom za susjedsku politiku i pregovore o proširenju (DG NEAR).
Gđa Iva Jantolek je izvijestila o prijedlozima revizije Twinning instrumenta koji su predstavljeni u svibnju tijekom Institutional Building Days konferencije. Prve akcije u smislu izmjena Twinning pravila očekuju se u 2025., a glavni cilj je modernizacija Twinninga, uz smanjenje administrativnih ograničenja kroz simplifikaciju pravila propisanih Twinning priručnikom (izostavljanje pojedinih obrazaca u pripremi projektne dokumentacije, pojednostavljivanje procedura provedbe projekta i nadzora tijekom trajanja projekta.
U nastavku sastanka sudionicima se obratila gđa. Franka Maček, koordinatorica TAIEX instrumenta te izvijestila o iskustvu RH u provedbi TAIEX instrumenta. Istaknula je kako je tijekom 2024.g. ukupno 135 hrvatskih stručnjaka iz više od 20 institucija sudjelovalo u 73 TAIEX projekta u 12 država. Najviše aktivnosti bilo je u Crnoj Gori (31), Sjevernoj Makedoniji (21) i Srbiji (13).
U kontekstu TAIEX-a, Hrvatska je zauzela 2. mjesto po angažmanu mobiliziranih stručnjaka u EU, što potvrđuje vrijednost stručnjaka hrvatske javne uprave i doprinos razvojnoj suradnji EU.  
 
Gđa. Valentina Miličić, pomoćnica ravnatelja Državne škole za javnu upravu i g. Tomislav Mičetić voditelj Službe za upravljanje kvalitetom u Ministarstvu pravosuđa, uprave i digitalne transformacije predstavili su specifičnosti i izazove projekta „Strengthening the Capacity of the Institution of Public Administration - Jordan“ u Jordanu, jednoj od zemalja u okviru međunarodnog partnerstva EU na koje se Twinning uspješno širi.


G. Neven Šprlje, ravnatelj Agencije za reviziju provedbe programa Europske unije predstavio je iskustvo u Twinning projektu „Further strengthening the capacity of the Serbian Audit Authority“ u Srbiji. Ovaj projekt je poboljšao kvalitetu, znanje i kompetencije Revizorskog tijela Srbije u obavljanju revizija u skladu s IPA regulativom, smjernicama EK i međunarodnim revizijskim standardima te unaprijedio revizorsku struku u Revizorskom tijelu Srbije.
 
Gđa Franica Tomić Ereš, viša stručna savjetnica u Središnjoj agenciji za financiranje i ugovaranje (SAFU), predstavila je ulogu SAFU kao tijela koje daje administrativnu podršku hrvatskim institucijama u prijavi i provedbi Twinning projekata.


Odličan odaziv sudionika potvrdio je vrijednost mreže za Twinning i TAIEX instrumente u TJU te izvrsnu suradnju koja se kontinuirano održava kontaktima na dnevnoj bazi već jedno desetljeće, što izravno utječe na uspješnost i kvalitetu RH institucija i njenih stručnjaka u provedbi projekata prijenosa znanja iz EU procesa.

Ostale vijesti