Državni tajnik Lucić predstavio Izvješće o provedbi službene razvojne pomoći Republike Hrvatske za 2019. godinu

Državni tajnik za vanjsku trgovinu i razvojnu suradnju Zdenko Lucić predstavio je u četvrtak, 4. ožujka 2021. godine, u Hrvatskom saboru Izvješće o provedbi službene razvojne pomoći Republike Hrvatske za 2019. godinu...

Državni tajnik za vanjsku trgovinu i razvojnu suradnju Zdenko Lucić predstavio je u četvrtak, 4. ožujka 2021. godine, u Hrvatskom saboru Izvješće o provedbi službene razvojne pomoći Republike Hrvatske za 2019. godinu.

Državni tajnik Lucić izvijestio je kako je službena razvojna pomoć Republike Hrvatske u 2019. godini iznosila 480,84 milijuna kuna. Hrvatska je pritom održala kontinuitet rasta godišnjeg izdvajanja za službenu razvojnu pomoć pa je 2019. godine ostvaren porast od 6%. Izdvajanje Republike Hrvatske za službenu razvojnu pomoć u 2019. iznosilo je 0,13% BND-a. Najveći dio odnosi se na doprinos Općem proračunu Europske unije u dijelu koji se priznaje kao razvojna pomoć, kao i obavezan doprinos Europskom razvojnom fondu, koji je u 2019. godini iznosio 73,5 milijuna kuna.

Za bilateralne programe i projekte službene razvojne pomoći izdvojeno je 130,81 milijuna kuna, odnosno 27,27%. Nacionalni dionici provedbe programa i projekata službene razvojne pomoći proveli su ukupno 449 projekata.

Na razvojnu suradnju usmjereno je najviše sredstava službene razvojne pomoći Republike Hrvatske, 455,8 milijuna kuna ili 94,03%. Ostatak od 23,8 milijuna kuna ili oko 5% odnosio se na humanitarnu pomoć.

U Izvješću su izdvojene tri programske države u tri prioritetna zemljopisna područja: Bosna i Hercegovina u jugoistočnoj Europi, Ukrajina u Istočnom susjedstvu i Jordan u Južnom susjedstvu. Pomoć je dominantno bila usmjerena na prvi sektorski prioritet Nacionalne strategije - osiguranje dostojanstva svake ljudske osobe, kroz tematski cilj ulaganje u obrazovanje i zdravstvo.

U Bosni i Hercegovini provedeno je 199 projekata, čime Bosna i Hercegovina zauzima prvo mjesto po dodijeljenoj bilateralnoj službenoj razvojnoj pomoći Republike Hrvatske, s ukupno izdvojenih 89,06 milijuna kuna.

Tijekom izvještajnog razdoblja financijski je podržana i Inicijativa za gospodarsku otpornost Europske investicijske banke usmjerena na zemlje na migrantskoj ruti, te EU mehanizam za izbjeglice u Turskoj - oboje usmjereni na sprječavanje ilegalnih migracija i ublažavanje njihovih posljedica.

Tijekom 2019. godine pomoć je pružena Jemenu (u suradnji s UNICEF-om), Iranu (u suradnji sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom) i Mozambiku (u suradnji sa Svjetskim programom za hranu), kao i Albaniji, uslijed izvanredne humanitarne krize uzrokovane razornim potresom.

Državni tajnik Lucić zaključio je kako jačanjem službene razvojne pomoći Republika Hrvatska izravno utječe na jačanje nacionalnih kapaciteta i prisutnost hrvatskih provedbenih partnera u svijetu, čime štitimo i promičemo hrvatske vanjsko-političke i gospodarske interese.

 



Priopćenja