Državna tajnica za europske poslove Andreja Metelko-Zgombić sudjelovala na konferenciji Centra za europske političke studije - CEPS Ideas Lab 2019. „Europe's Choice“

Državna tajnica za europske poslove Andreja Metelko-Zgombić boravila je 21. i 22. veljače 2019. u Bruxellesu, gdje je obavila susrete i razgovore s predstavnicima EU institucija...

Državna tajnica za europske poslove Andreja Metelko-Zgombić boravila je 21. i 22. veljače 2019. u Bruxellesu, gdje je obavila susrete i razgovore s predstavnicima EU institucija i tijela te sudjelovala na konferenciji Centra za europske političke studije - CEPS Ideas Lab 2019. „Europe's Choice“.

Prvoga dana boravka, državna tajnica se susrela s Michelom Barnierom, glavnim pregovaračem Radne skupine Europske komisije za pripremu i vođenje pregovora s Ujedinjenom Kraljevinom Velike Britanije i Sjeverne Irske (UK), u skladu s člankom 50. Ugovora o Europskoj uniji (Brexit), Helgom Schmidt, glavnom tajnicom Europske službe za vanjsko djelovanje (EEAS), te Jeppeom Tranholm-Mikkelsenom glavnim tajnikom Vijeća Europske unije.

Teme razgovora bile su aktualnosti na dnevnom redu Vijeća za opće poslove i Vijeća za vanjske poslove, koja će biti u središtu rasprava država članica tijekom 2019. i 2020. godine, kao i pripreme za hrvatsko predsjedanje Vijećem Europske unije 2020. godine. Razmijenjena su mišljenja i o kraju postojećeg institucionalnog ciklusa Europske unije te predstojećim izborima za Europski parlament, kao i o predstojećem definiranju strateških prioriteta EU za novi ciklus.

Drugoga dana boravka, državna tajnica je sudjelovala na drugoj plenarnoj panel raspravi u sklopu ovogodišnje konferencije CEPS Ideas Lab „Towards a Europe of values at the Sibiu Summit?“, na kojoj su još sudjelovali i Paolo Gentiloni, zastupnik u talijanskom Parlamenzu i bivši predsjednik Vlade Talijanske Republike, Jacek Czaputowicz, ministar vanjskih poslova Republike Poljske, te Frederik Reinfeldt, bivši predsjednik Vlade Kraljevine Švedske.

Na panelu se raspravljalo o budućnosti Europske unije. Državna tajnica je istaknula da države članice i njihovi građani trebaju EU kao snažnog globalnog čimbenika kako bi se mogli nositi s globalnim izazovima, političkim i gospodarskim, ali i kako je za to nužan preduvjet razvijati EU koja će biti snažna iznutra i koja će biti uključiva te okupljati i ujedinjavati, a ne dijeliti, kao i EU koja će se temeljiti na jakom gospodarstvu (povezanom s inovacijama) te na smanjenju razlika u razvijenosti između regija i država članica (konvergenciji i koheziji). Takva EU mora ujedno biti utemeljena i na vrijednostima koje dijelimo i zajedničkom europskom identitetu, istovremeno uvažavajući sve posebnosti i nacionalne identitete svake od država članica.



Priopćenja