Državna tajnica Andreja Metelko Zgombić na Vijeću za opće poslove

Državna tajnica za europske poslove Andreja Metelko-Zgombić sudjelovala je u utorak, 11. prosinca 2018. na sastanku Vijeća za opće poslove...

Državna tajnica za europske poslove Andreja Metelko-Zgombić sudjelovala je u utorak, 11. prosinca 2018. na sastanku Vijeća za opće poslove (GAC) u Bruxellesu. Ministri su na sastanku Vijeća raspravljali o predloženim elementima Višegodišnjeg financijskog okvira EU-a u razdoblju 2021.-2027. i odobrili Osamnaestomjesečni program Vijeća od 1. siječnja 2018. do 30. lipnja 2020. godine, koji su zajednički pripremile Rumunjska, Finska i Hrvatska kao članice sljedećeg Trija. Razmijenjena su mišljenja o predloženom dnevnom redu sastanka Europskog vijeća 13.-14. prosinca 2018., kao i o kalendaru Europskog semestra za 2019. godinu. Održan je i novi krug saslušanja o vladavini prava u Poljskoj, a tema sastanka bio je i postupak o kršenju vrijednosti Unije u Mađarskoj, koji je pokrenuo Europski parlament.

Vezano za Višegodišnji financijski okvir EU-a u razdoblju 2021.-2027.,  državna tajnica Metelko Zgombić se u svojoj intervenciji založila za zadržavanje odgovarajuće razine financiranja kohezijske i zajedničke poljoprivredne politike te uvjeta i načina financiranja projekata koji neće otežati apsorpciju sredstava. Republika Hrvatska u okviru pregovora zagovara objedinjavanje svih kohezijskih fondova pod istim proračunskim potpoglavljem te ističe potrebu zaštite nacionalnih omotnica u sklopu srednjoročne revizije VFO-a.

Na sastanku je potvrđen Osamnaestomjesečni program Vijeća (1. siječnja 2019.-30. lipnja 2020.) koji su pripremile članice budućeg Trija – Rumunjska, Finska i Hrvatska zajedno s Europskom komisijom, Glavnim tajništvom Vijeća i EEAS-om. Program sadrži prioritetne mjere i aktivnosti usmjerene prije svega na područje rasta, razvoja i zapošljavanja, s posebnim naglaskom na nezaposlenost mladih; ulaganje u obrazovanje prilagođeno tržištu rada; promicanje prometne povezanosti, sigurnost i proširenje EU. Na traženje Republike Hrvatske, u Program su uvrštene i neke specifične politike i područja suradnje među državama članicama, poput primjerice turizma, sporta i zdravlja.

Ministri su razmijenili mišljenja o nacrtu zaključaka za sastanak Europskog vijeća 13.-14. prosinca 2018., na kojem će čelnici raspravljati o Višegodišnjem financijskom okviru EU-a 2021.-2027., jedinstvenom tržištu, migracijama, sigurnosti i obrani i vanjskim odnosima. U okviru vanjskih odnosa raspravljat će se o sastanku na vrhu EU-Arapska liga, stanju u Azovskom moru. Čelnici će također razgovarati o rezultatima Konzultacija s građanima, o klimatskim promjenama. Na sastanku Europskog vijeća će također biti govora o dezinformiranju i borbi protiv rasizma i ksenofobije.

U okviru točke Europski semestar Europska komisija ministrima je predstavila godišnji pregled rasta za 2019. godinu. Republika Hrvatska podržava identificirane prioritete usmjerene na jačanje investicijskih aktivnosti, nastavak provedbe strukturnih reformi te osiguranje odgovorne fiskalne politike.

U vezi s vladavinom prava na sastanku je ponovno održano saslušanje Poljske u skladu s čl. 7. st. 1. Ugovora o EU-u. Države članice razmijenile su mišljenja i o pokretanju postupka od strane Europskog parlamenta o kršenju vrijednosti Unije u Mađarskoj, također u skladu s čl. 7. st. 1. Ugovora o EU-u.



Priopćenja