Veleposlanik dr. Drago Štambuk boravio u službenom posjetu zajednici hrvatskih iseljenika njemačkoga podrijetla u Entre Riosu, u saveznoj državi Parani

Veleposlanik Republike Hrvatske u Brazilu dr. Drago Štambuk boravio je u službenom posjetu zajednici hrvatskih iseljenika njemačkoga podrijetla u Entre Riosu, u saveznoj državi Parani, od 4. – 8. siječnja 2012. godine, na proslavi 60. obljetnice njihova dolaska u Brazil.

Preko 80% navedenih iseljenika, od kojih nekoliko stotina s hrvatskim državljanstvom, s područja su današnje Republike Hrvatske. Na obilježbi koja se sastojala od kulturološkog, povijesnog, i glazbenog dijela. Uz slavljenike koje je na pozornici predstavljao Jorge (Đuro) Karl, predsjednik Agraria Cooperative, prisutan je bio i guverner savezne brazilske države Parane Beto Richa, gradonačelnik Guarapave (u koju spada i Entre Rios, pet sela nastanjenih hrvatskim Nijemcima) Fernando Karli, te brojni visoki brazilski dužnosnici, a uz veleposlanika Štambuka i veleposlanici Austrije Hans Peter Glanzer i Njemačke Wielfried Grolig. Svečanost je započela izvedbama nacionalnih himni, prvo hrvatske, zatim austrijske i njemačke, te Brazila.

Kao prvi govornik nastupio je veleposlanik Štambuk koji je kazao kako redoslijed sviranja himni, ide uzvodno Dunavom, a suprotno tijeku povijesnoga iseljenja podunavskih Nijemaca nizvodno, prije preko 300 godina kao puka za naseljenje turskim invazijama opustošenih europskih krajeva.

500 obitelji Podunavskih Švaba doselilo je 1951. godine, na poziv brazilske vlade, u Entre Riosu, i počelo uzgajati u okviru Agrarija Cooperative žito, kukuruz, ječam, hmelj, tako da su danas najveći proizvođači pivskoga slada u Brazilu.

Veleposlanik je u govoru istaknuo i ulogu oca Wendelina Grubera, duhovnoga im vođe, koji je zajedno s izbjeglim narodom došao u Brazil i brinuo o njegovim spiritualnim potrebama, pa je tako u šumarku između pet sela Entre Riosa, izgradio zavjetnu crkvu posvećenu Blaženoj Djevici Mariji, duhovnome središtu koje drži narod na okupu i u prosperitetnom zajedništvu.

Veleposlanik Štambuk naglasio je 300 godina zajedničkoga života i prijateljstva, te kulturološke bliskosti, Hrvata i Nijemaca u Slavoniji, a posebnu je pažnju posvetio pionirima koji još velikim dijelom govore hrvatski, iako su u Austriji prošli intenzivnu reedukaciju koja ih je potpuno uronila u njemački jezik i kulturu, dok mlađi više ne govore hrvatski. Put podunavskih Švaba nazvao je nevjerojatnom odisejom i pozvao ih da ne zaborave staru domovinu Hrvatsku. Iz Zagreba su, kazao je, upravo stigle dvije slavonske tamburice koje su poklon Ministarstva vanjskih i europskih poslova njihovom orkestru, i koje će im prvom prigodom uručiti, e da ne zaborave glazbu na kojoj su odgajani stoljećima.

Veleposlanik je sudjelovao i na misi za sve umrle pripadnike hrvatsko-njemačke zajednice u Parani, gdje je također održao prigodan govor, a za posljednji dan koji je bio posvećen pioniorima. Službena predstavnica hrvatskih Nijemaca Renata Trischler obratila se pionirima govorom u kojemu je kazala da suvremena Hrvatska iznimno cijeni svoje manjine, pa tako i podunavske Nijemce, koje drži svojim bogatstvom.

Veleposlanik Štambuk u razgovoru s guvernerom Parane i gradonačelnikom Guarapuave dogovorio je učenje hrvatskoga jezika kao načina zbližavanja naših zemalja preko iseljeničke zajednice, a također je prihvaćena i veleposlanikova inicijativa da se u Guarapuavi izgradi Kuća brazilsko-hrvatskoga prijateljstva, te potpiše ugovor o prijateljstvu Osijeka i Guarapuave.

Veleposlanstvo Republike Hrvatske u Saveznoj Republici Brazil


Ostale vijesti