U Ulmu je, u četvrtak 20. listopada 2011. godine, svečano otvorena izložba pod nazivom „Um 1900 – Kroatische Kunst im europäischen Kontext/Oko 1900 - Hrvatska umjetnost u europskom kontekstu“

U Ulmu je, u četvrtak 20. listopada 2011. godine, u Središnjem muzeju dunavskih Švaba svečano otvorena izložba pod nazivom „Um 1900 – Kroatische Kunst im europäischen Kontext/Oko 1900 - Hrvatska umjetnost u europskom kontekstu“, izložba djela iz zbirke Moderne galerije u Zagrebu, kojoj je nazočio generalni konzul Ante Cicvarić.

Izložba je nastala kao zajednički projekt Ministarstva kulture Republike Hrvatske, Moderne galerije Zagreb, Ministarstva znanosti, istraživanja i umjetnosti Savezne zemlje Baden-Württemberg, Središnjeg muzeja dunavskih Švaba i Grada Ulma, a u okviru razvoja projekata Mješovite komisije Hrvatska – Baden-Württemberg. Prikazano će biti preko 80 likovnih djela i skulptura iz zbirke Moderne galerije Zagreb. S ovom izložbom će publici u Njemačkoj prvi puta biti dana mogućnost opsežnog pogleda u djela hrvatskih umjetnika iz zadnje trećine 19. st. i prve trećine 20. st. Izložba, koju je koncipirala Ivana Rončević-Elezović, povjesničarka umjetnosti iz Moderne galerije u Zagrebu, jasno pokazuje povijesne poveznice Hrvatske, buduće članice Europske unije.

O djelima skupine hrvatskih umjetnika koji su u ono vrijeme studirali na Münchenskoj umjetničkoj akademiji i u Hrvatskoj su bilo poznati pod nazivom „Münchenski krug“, a u Njemačkoj „Hrvatska škola“, te koji su prekinuli s starim tradicijama u umjetnosti i utrli put modernom hrvatskom slikarstvu, nazočnima je govorila prof. Biserka Rauter Plančić, ravnateljica Moderne galerije Zagreb.

Generalni konzul Republike Hrvatske u Stuttgartu, Ante Cicvarić, ukazao je na tradicionalno prijateljske odnose između Hrvatske i Njemačke te da se na djelima hrvatskih umjetnika može identificirati europski identitet. Kao Hrvati, tada mladi umjetnici, donijeli su u Njemačku nešto hrvatsko, a po povratku u Hrvatsku, nešto njemačko, što je bio izraz ne samo umjetničkog nego i duhovnog stanja.

Gradonačelnica Ulma, Sabine Mayer-Dölle, naglasila je da je ovaj projekt plod trogodišnjeg zajedničkog rada Hrvatske i Baden-Württemberga i da su posebno ponosni, da se Hrvatska na ovoj razini prezentira upravo u Ulmu, izvorištu Dunava i simbola europske ideje.

Državni tajnik u Ministarstvu znanosti, istraživanja i umjetnosti Savezne zemlje Baden-Württemberg, Jürgen Walter, kazao je da Hrvatska ovim jasno pokazuje da je dio europskog identiteta. Ulaskom Hrvatske u Europsku uniju, rekao je državni tajnik, Walter, nestati će i preostale birokratske prepreke, koje će omogućiti još bolju povezanost ne samo Hrvatske i Baden-Württemberga te da se u tom smislu nada i daljnjim kulturnim projektima.

Generalni konzulat Republike Hrvatske Stuttgart


Ostale vijesti