Ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić sudjelovala je u ponedjeljak, 25. lipnja 2012. godine, u Luxembourgu, na sastanku Vijeća za vanjske poslove Europske unije na kojem je, među ostalim, bilo riječi o situaciji u Siriji i porastu napetosti n

Kako je istaknula ministrica Pusić, Hrvatska smatra da jačanje sankcija nametnutih Siriji mora biti u kombinaciji s izlaznom strategijom odlaska sadašnjeg sirijskog režima

Kako je istaknula ministrica Pusić, Hrvatska smatra da jačanje sankcija nametnutih Siriji mora biti u kombinaciji s izlaznom strategijom odlaska sadašnjeg sirijskog režima.

Izbor novog egipatskog predsjednika pozdravljen je od strane svih sudionika sastanka. Hrvatska je ministrica istaknula kako je izbor novog egipatskog predsjednika važan korak u demokratskoj tranziciji Egipta dodajući kako Egiptu „predstoji reforma starih te izgradnja novih institucija pri čemu Europska unija može igrati vrlo važnu ulogu“. Naglasila je kako su procedure i tehnike naučene tijekom procesa proširenja i procesa pristupanja primjenjive i u slučaju Egipta ali i ostalih zemalja južnog Mediterana te je izrazila zadovoljstvo što je svoj dolazak na Croatia Summit potvrdio ministar vanjskih poslova Egipta te njegove kolege iz te regije. „Egipat je zemlja koja ima presudan utjecaj na ostale zemlje svoje regije i nadamo se kako će u procesu demokratske tranzicije jamčiti ravnopravnost svim građanima bez obzira na etničku, vjersku, spolnu ili bilo koju drugu pripadnost“, poručila je ministrica Pusić.

Kada je riječ o Bosni i Hercegovini, ministrica Pusić istaknula je kako Hrvatska vidi dva aspekta njezina napredovanja – postizanje političkog dogovora te implementacija tog dogovora. U Bosni i Hercegovini teško je postići dogovor, no nedavno je donesen državni proračun i svi relevantni politički predstavnici slažu se oko potrebe europskih integracija BiH. Hrvatska ministrica ukazala je na činjenicu da su u Bosni i Hercegovini tijesno povezana dva procesa – integracija u EU i integracija u NATO.

Jutarnji dio sastanka Vijeća završio je usvajanjem strateškog okvira za ljudska prava i demokraciju te akcijskog plana, što Hrvatska smatra vrlo bitnim te podupire osnivanje Zaklade za ljudska prava koju je predložio poljski ministar vanjskih poslova Radosław Sikorski. Ministrica Pusić naglasila je i kako „Hrvatska smatra kako je kvalitetu ljudskih prava potrebno promatrati kroz kvalitetu prava žena i djevojčica jer je to zapravo test i svojevrsni lakmus papir stanja ljudskih prava u nekoj zemlji“. Na sastanku je iznesen i podržan prijedlog o imenovanju posebnog povjerenika za ljudska prava.

Prije sastanka Vijeća za vanjske poslove, ministrica Pusić sudjelovala je na neformalnom ministarskom sastanku o Moldovi. Hrvatska je spremna ponuditi svoja iskustva, kroz Centar izvrsnosti, naglasila je ministrica te izrazila zadovoljstvo što će na skorom Croatia Summitu sudjelovati i potpredsjednik vlade i ministar vanjskih poslova Moldove. Izgradnja institucija, vladavina prava, borba protiv korupcije i organiziranog kriminala ključni su za razvoj demokratskog društva čemu pomažu iskustva stečena u pregovaračkom procesu.

Ministrica je održala i nekoliko bilateralnih sastanaka, među kojima i sa švedskim ministrom vanjskih poslova Carlom Bildtom, nizozemskim ministrom vanjskih poslova Urijem Rosenthalom te slovenskim ministrom vanjskih poslova Karkom Erjavecom.



Priopćenja