Državni tajnik Andrej Plenković sudjelovao je u srijedu, 6. listopada 2010. godine, na 3. Dunavskoj konferenciji „Budućnost podunavlja“, koja se održava u predstavništvu njemačke pokrajine Baden-Württenberg pri Europskoj uniji u Bruxellesu.

Na konferenciji, koja je održana u suradnji s Dunavskom mrežom u Bruxellesu, uz državnog tajnika izlaganja su održali i ministar za savezna, europska i međunarodna pitanja Baden-Württenberga Wolfgang Reinhart

Na konferenciji, koja je održana u suradnji s Dunavskom mrežom u Bruxellesu, uz državnog tajnika izlaganja su održali i ministar za savezna, europska i međunarodna pitanja Baden-Württenberga Wolfgang Reinhart, predsjednica Odbora za regionalnu politiku Europskog parlamenta Danuta Hübner, potpredsjednik srbijanske vlade zadužen za europsku integraciju i nacionalni koordinator za Dunavsku strategiju Božidar Đelić, te bugarski ministar za regionalni razvoj i javne radove Rosen Plevneliev.

Govoreći o sudjelovanju Hrvatske u raznovrsnim dunavskim inicijativama, državni tajnik Plenković istaknuo je ulogu Baden-Württenberga u uključivanju Hrvatske u Dunavsku mrežu. U svjetlu budućeg članstva Hrvatske u Europskoj uniji, naglasio je važnost Europske kohezijske politike i programa teritorijalne suradnje u promicanju same ideje europskih integracija među zemljama koje teže k članstvu u EU.

U tom pogledu, izdvojio je važnost Dunavske strategije za hrvatsko Podunavlje koje je pretrpjelo značajna ratna razaranja i unutar koje Hrvatska prepoznaje nove mogućnosti za razvoj tog područja. To se prije svega odnosi na plovnost Dunava, zaštitu okoliša i prevenciju od poplava, na gospodarsku suradnju, razvoj malog i srednjeg poduzetništva, te bolju energetsku povezanost, kao i na kulturnu suradnju, promicanje turizma i jačanje civilnog sektora.

Europska komisija će u prosincu 2010. godine predstaviti Dunavsku strategiju, zajedno s Akcijskim planom koji razrađuje njezinu provedbu, a čije se usvajanje očekuje u lipnju 2011. godine, za vrijeme mađarskog predsjedanja Unijom.

Državni tajnik ocijenio je da minama zagađena područja hrvatskog Podunavlja predstavljaju izazov ne samo za Osječko-baranjsku i Vukovarsko-srijemsku županiju i samu Hrvatsku, već i za širu podunavsku regiju, ukoliko se želi postići prosperitet dunavskog sliva u cijelosti.



Priopćenja