- Objavljeno: 08.09.2010.
Zamjenik voditelja civilnog dijela Pokrajinskog tima za obnovu Feyzabad u Islamskoj Republici Afganistan mr. sc. Ivan Velimir Starčević održao je u srijedu, 8. rujna 2010. godine u Ministarstvu vanjskih poslova i europskih integracija, predavanje na temu
Na predavanju je predstavljen doprinos Republike Hrvatske civilnom razvoju Islamske Republike Afganistan kroz konkretne projekte u provedbi Razvojne strategije Afganistana
Na predavanju je predstavljen doprinos Republike Hrvatske civilnom razvoju Islamske Republike Afganistan kroz konkretne projekte u provedbi Razvojne strategije Afganistana. U okviru tih projekata Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija Republike Hrvatske sudjeluje od 2005. godine, odnosno od početka djelovanja unutar Provincijskog tima Savezne Republike Njemačke u provinciji Badakshan, najsjevernijoj i najnedostupnijoj među 34 pokrajine Afganistana.Kao najznačajniji projekt izdvojena je izgradnja Temeljnog zdravstvenog centra Layoba koji pokriva područje na kojem živi oko 10.000 ljudi. Centar je dovršen u prosincu 2009. godine, u njemu rade dva liječnika i dva medicinska tehničara koji dnevno prema standardima ministarstva zdravstva Afganistana liječe 60-100 pacijenata.
Istaknuta je i nedavno puštena u rad crpka za pitku vodu u selu pokraj grada Mazar-e-Sharifa. Izgradnja crpke značajan je doprinos poboljšanju opskrbe pitkom vodom za 500 obitelji, odnosno 4000 stanovnika koji dosad nisu imali pristup pitkoj vodi. Projekt je izveden u suradnji s Ministarstvom obrane Republike Hrvatske.
Bilo je riječi i o projektima koji se planiraju realizirati, poput izgradnje zaštitnog zida oko osnovne škole u Feyzabadu i tečaja krojenja i šivanja koji će polaziti grupa samohranih majki i zatvorenica iz lokalnog zatvora. Oba projekta imaju i potporu nadležnih vladinih tijela pokrajine Badakshan.
Vezano uz civilne projekte Ivan Velimir Starčević posebno je naglasio vrijednost uzajamnog poštovanja između donatora razvojne pomoći i lokalnog stanovništva koje direktno utječe i na isplativost pojedinih projekata.
Okupljenima je predstavljen i teorijsko-vrijednosni okvir u kojem se provode razvojni projekti te kratki pregled trenutnog sigurnosnog stanja u Afganistanu, nakon devet godina djelovanja misije ISAF.