- Objavljeno: 22.06.2005.
Ministrica Grabar-Kitarović i Condoleezza Rice, državna tajnica Sjedinjenih Američkih Država potpisale Izjavu povodom potpisivanja Inicijative za sprečavanje širenja oružja za masovno uništenje, te opreme, tehnologije i materijala vezanih uz to oružje
Ministrica vanjskih poslova i europskih integracija mr. sc. Kolinda Grabar-Kitarović i Condoleezza Rice, državna tajnica Sjedinjenih Američkih Država potpisale su danas, 22. lipnja 2005. godine, Izjavu povodom potpisivanja Inicijative za sprečavanje širenja oružja za masovno uništenje, te opreme, tehnologije i materijala vezanih uz to oružje (PSI)
Kolinda Grabar - Kitarović, ministrica vanjskih poslova i europskih integracija Republike Hrvatske i Condoleezza Rice, državna tajnica Sjedinjenih Američkih Država
Dana 1. lipnja, Republika Hrvatska i Sjedinjene Američke Države potpisale su bilateralni Sporazum o suradnji u sprječavanju širenja oružja za masovno uništenje, sustava njegove isporuke i uz to vezanih materijala morskim putem. To je još jedan korak koji smo poduzeli u partnerstvu, zajedno s istomišljenicima u cijelom svijetu, kako bismo smanjili rizik da oružje za masovno uništenje završi u rukama terorista, državama u kojima vlada bezakonje ili na crnom tržištu.
Republika Hrvatska je rano prepoznala opasnost od globalnog terorizma i prijetnju oružja za masovno uništenje. S te strane, Republika Hrvatska je pristupila Inicijativi za sprečavanje širenja oružja za masovno uništenje, te opreme, tehnologije i materijala vezanih uz to oružje (PSI) i preuzela aktivno vodstvo u regiji kako bi se zaustavio protok oružja za masovno uništenje i materijala vezanih uz njega. Također, usko je surađivala sa svojim partnerima, Sjedinjenim Državama i europskim narodima, kao i sa susjedima, kako bi se naglasila važnost suradnje u uklanjanju opasnosti globalnog terorizma i širenja oružja za masovno uništenje. Potpisivanje Sporazuma o suradnji u sprječavanju širenja oružja za masovno uništenje, sustava njegove isporuke i uz to vezanih materijala morskim putem odražava zajedničku predanost i odlučnost Hrvatske i Sjedinjenih Država na zajednički rad kako bi otvoreno more postalo zabranjenom zonom za terorizam i opasna oružja. Novija hrvatska povijest ukazuje na potrebu djelotvornog odgovora izazovima terorizma. Hrvatska je stoga posebno zainteresirana, te ima iskustvo i znanje za borbu protiv terorizma. Osim toga, Hrvatska je brzim reagiranjem i djelovanjem 2002. godine zaustavila brod koji je prevozio sumnjivi teret s namjerom isporuke u Iraku u kršenju UN-ove zabrane isporuke oružja. Presretanje ovog broda u Jadranskom moru odigralo je važnu ulogu u sprječavanu dostave ilegalnog oružja u ruke Saddama Husseina.
Preko 60-tak država već sudjeluje u PSI-u, a dodatne sudionice su dobrodošle. Nedavno su Argentina, Gruzija i Irak podržale ovu Inicijativu. PSI nema i ne treba formaliziranu potporu kao što su tajništvo, sjedište i predsjedatelj. Zapravo, PSI se sastoji od sporazuma između država sudionica o poduzimanju sporazumne aktivnosti protiv širenja oružja za masovno uništenje kroz suradnju između njihovih policija, vojske i ministarstava vanjskih poslova. Izjava PSI-a o načelima zabrane sastoji se od osnovnih ciljeva i metoda suradnje unutar Inicijative. Sve aktivnosti koje poduzimaju partnerske države moraju biti u skladu s domaćim i međunarodnim zakonima, propisima i postupcima. Države sudionice također razmatraju kako se postojeći okviri mogu osnažiti. vPSI promiče duh i sadržaj Rezolucije 1540 Vijeća Sigurnosti UN-a, koja poziva sve države članice UN-a na “poduzimanje zajedničkih aktivnosti” kako bi spriječile trgovinu vezanu uz oružje za masovno uništenje. Glavni tajnik UN-a Kofi Annan pozdravio je rad svih država koje su aktivne u ovoj Inicijativi i naglasio je da je Inicijativa primjer zajedničke akcije koju bi države trebale primjenjivati kako bi smanjile aktualnu globalnu prijetnju širenja oružja za masovno uništenje. Izvješće glavnog tajnika UN-a iz 2004. godine pod nazivom “Izvješće visokih dužnosnika o prijetnjama, izazovima i promjenama” navodi krijumčarsku mrežu odmetnutog pakistanskog znanstvenika A. Q. Kahna kao podsjetnik na potrebu poduzimanja novih aktivnosti kako bi se iskorijenila nedopuštena trgovina komponentama potrebnim za proizvodnju nuklearnog, kemijskog, biološkog i radiološkog oružja.
Krijumčari koriste sve sofisticiranije i agresivnije mjere kako bi nabavili materijale vezane uz oružje za masovno uništenje i sustave njegove isporuke. Oni se u velikoj mjeri oslanjaju na lažne (“paravan”) tvrtke i brokere u svojoj potrazi za oružjem, opremom, osjetljivom tehnologijom i robom dvostruke namjene i prikrivaju svoju nezakonitu trgovinu legalnom trgovinom.
Za teroriste, nabavka nuklearnih, kemijskih, bioloških ili radioloških sredstava može značiti samo jedno - masovno ubijanje i opustošenje puno većih razmjera nego što su to bili 11. rujna, Beslan, Madrid, Bali i ostali nedavni napadi zajedno. Svaki dan, Sjedinjene Američke Države, Republika Hrvatska i više od 60 drugih država sudionica PSI-a rade u partnerstvu kako bi osigurale da se takva noćna mora nikada više ne ponovi – ni ovdje ni bilo gdje drugdje u našoj međunarodnoj zajednici.