Kreditna zaduženost gospodarstva i građana Srbije je 17,6 milijardi eura

Ukupni krediti gospodarstva, poduzetnika i stanovništva u Srbiji na kraju siječnja ove godine iznosili su oko 2,156 milijardi dinara, odnosno 17,6 milijardi eura, što je 0,9 posto manje nego na kraju prosinca 2016. godine, objavilo je danas Udruženje banaka Srbije.

Krediti tvrtkama iznosili su oko 1,309 milijardi dinara (10,7 milijardi eura) i manji su za 1,8 posto nego u prosincu 2016. godine. Manja kreditna zaduženost poduzetništva u siječnju sezonskog je karaktera jer ima manje radnih dana, a možda je i rezultat promjene metodologije obračuna bankarskih pozajmica, izjavio je glavni tajnik Udruženja banaka Srbije Veroljub Dugalić. Ističe da je dobro što se smanjilo učešće problematičnih plasmana u ukupnim kreditima na 16 do 17 posto, pri čemu je udio problematičnih plasmana u gospodarskom sektoru 20 posto, a u građanskom 9,7 posto.

Po ocjeni Veroljuba Dugalića, problematični krediti većinom su smanjeni prodajom, a manjim dijelom otpisom i otplatom. Ukupne pozajmice građana povećane su u siječnju za 0,5 posto, na oko 800,8 milijardi dinara (6,5 milijardi eura), a za 1,6 posto smanjeni krediti poduzetnicima, na približno 48 milijardi dinara (0,392 milijardi eura).

Među kreditima stanovništva najveći rast zabilježen je kod onih za refinanciranje, 1,6 posto, dok su gotovinski krediti uvećani za 0,2 posto. U padu su bili potrošački krediti za 1,4 posto. Dugalić je istaknuo kako građani sve manje koriste čekove za plaćanje roba i usluga, a sve više kartice  te kako je štednja stanovništva u blagom porastu i trenutno iznosi oko 9 milijardi eura, što upućuje na zaključak kako stanovnici štede zbog sigurnosti, a ne zbog visine kamatnih stopa, koje su značajnije pale. Na kraju siječnja kasnila je otplata 11,4 posto ukupnih kredita u Srbiji, što je za 0,1 posto manje nego na kraju 2016. godine.



Priopćenja