- Objavljeno: 09.06.2025.
Vlada Republike Hrvatske i UNICEF u projektu razvojne i humanitarne pomoći za djecu i obitelji Gaze
Zagreb, 9. lipnja 2025. - danas su Ministarstvo vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske i UNICEF potpisali petnaesti uzastopni sporazum, koji osigurava nastavak uspješne sedmogodišnje suradnje u okviru programa službene međunarodne razvojne pomoći (engl. Official Development Assistance - ODA) usmjerene na potrebe djece u manje razvijenim zemljama i onima pogođenima humanitarnim krizama.
Ovim je sporazumom Vlada Republike Hrvatske uputila doprinos UNICEF-u u vrijednosti od 1 000 000,00 eura, za pružanje dodatne žurne humanitarne pomoći djeci i obiteljima u Gazi.
Humanitarna situacija u pojasu Gaze i na Zapadnoj obali iznimno je teška. Humanitarna pomoć potrebna je za više od tri milijuna ljudi.
Prema izvještajima je od početka rata poginulo ili ranjeno više od 50 000 djece, 17 000 djece odvojeno je od svojih obitelji, a 660 000 djece ne pohađa školu.
Gotovo pola milijuna ljudi nalazi se na rubu gladi, dok cijelo stanovništvo teško dolazi do hrane. Procjenjuje se da će gotovo 71 000 djece mlađe od pet godina biti akutno pothranjeno u sljedećih 11 mjeseci, a više od 14 100 djece moglo bi umrijeti od gladi. Gotovo 17 000 trudnica i dojilja također će trebati liječenje zbog akutne pothranjenosti.
UNICEF na terenu pruža ključnu podršku, uključujući zdravstvenu skrb putem mobilnih klinika za liječenje pothranjenosti, psihosocijalnu podršku, opskrbu vodom i sanitarijama, zaštitu djece od nasilja i eksploatacije te novčanu pomoć za najugroženije obitelji.
„Smatramo iznimno važnim nastaviti pružati žurnu pomoć najranjivijim skupinama - djeci, trudnicama, starijim osobama - pri čemu djeca čine gotovo polovicu ukupnog stanovništva Gaze. Ovim doprinosom Vlada Republike Hrvatske još jednom potvrđuje svoju solidarnost s civilnim stanovništvom pogođenim sukobom te svoju predanost humanitarnim vrijednostima,“ izjavio je ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman.
„Teška kršenja prava djece, blokada pomoći, glad, neprestano prisilno raseljavanje i uništavanje bolnica, vodoopskrbnih sustava, škola i domova dovode do potpune devastacije života djece u Gazi. UNICEF je na terenu i čini sve što može kako bi pružio humanitarnu pomoć koja spašava živote. Zahvaljujemo Vladi Republike Hrvatske na kontinuiranoj i prijeko potrebnoj podršci. UNICEF poziva na prekid nasilja, zaštitu civila, posebno djece, poštivanje međunarodnog humanitarnog i ljudskog prava, žurnu dostavu humanitarne pomoći u potrebnom opsegu te bezuvjetno oslobađanje svih talaca. Djeci Gaze potrebna je zaštita, sva moguća pomoć - i to odmah”, zaključila je Luisa Brumana, predstojnica Ureda UNICEF-a za Hrvatsku.
***
Službena razvojna pomoć (engl. Official Development Assistance - ODA) odnosi se na aktivnosti i mjere osmišljene za promicanje održivog razvoja u slabije razvijenim zemljama, a aktivnosti su financirane iz proračunskih sredstava Republike Hrvatske te se primjenjuju u skladu s propisima Odbora za razvojnu pomoć OECD-a o službenoj razvojnoj pomoći.
Iako suradnja UNICEF-a i Vlade Republike Hrvatske i dalje najvećim dijelom ostaje usmjerena na pružanje podrške djeci u Hrvatskoj, ulažu se znatni napori i za djecu kojoj je potrebna pomoć u nekima od najzahtjevnijih okruženja diljem svijeta.
Od 2018. godine Vlada Republike Hrvatske ostvarila je, suradnjom Ministarstva vanjskih i europskih poslova s UNICEF-om, važne projekte usmjerene na različite potrebe najranjivije djece u deset zemalja. U sklopu suradnje osigurani su bolji uvjeti za učenje i igru za djecu izbjeglice u Jordanu i Libanonu, humanitarna pomoć za djecu u Jemenu i Gazi, primarna zdravstvena skrb za djecu i majke u Egiptu, infrastrukturna podrška te generatori električne energije za bolnice, škole i vodoopskrbna poduzeća u Moldaviji i Ukrajini, škole u područjima pogođenima potresom u Turskoj te podrška obrazovanju djevojčica u Etiopiji i Keniji. Ukupna vrijednost ovih ulaganja u razvojnu pomoć za djecu iznosi 6,1 milijun eura.