Državna tajnica za Europu Andreja Metelko-Zgombić sudjelovala je 24. rujna na sastanku Vijeća za opće poslove u Bruxellesu

  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
Mađarsko predsjedništvo predstavilo je prioritete svoga predsjedanja Vijećem. Državna tajnica pozvala je na nastavak potpore Ukrajini, a u kontekstu proširenja podržala je ambiciozan pristup i sazivanje prve Međuvladine konferencije s Bosnom i Hercegovinom kada za to budu stvoreni potrebni preduvjeti u skladu sa Zaključcima Europskog vijeća iz ožujka ove godine.  Istaknula je veliku važnost demografskih izazova i njihovu neraskidivu povezanost s konkurentnošću EU-a, te je u tom kontekstu pozvala na jačanje kohezijske politike koja je u Lettinom Izvješću prepoznata kao važan dio funkcionirajućeg jedinstvenog tržišta i konkurentnosti. Jednako tako, pozdravila je fokus na poljoprivrednu politiku koja ima ključnu važnost za demografsku revitalizaciju u ruralnim područjima. Istaknuvši važnost daljnjeg rada na migracijama i učinkovitoj zaštiti vanjskih granica, državna tajnica naglasila je potrebu usklađivanja zemalja zapadnog Balkana s viznom politikom EU-a i provedbu sporazuma o readmisiji.
U okviru redovitog Godišnjeg dijaloga o vladavini prava u EU-u održana je horizontalna rasprava na temelju Godišnjeg izvješća Europske komisije o vladavini prava u EU-u iz srpnja. Državna tajnica pozdravila je nastavak godišnjeg dijaloga o vladavini prava kojeg je, uz osvrt na prošlogodišnje trendove i rezultate, ocijenila učinkovitim preventivnim instrumentom u okviru kojeg države članice na ravnopravnim osnovama razmjenjuju iskustva i dobre prakse. Sa zadovoljstvom je istaknula trend rasta u ispunjavanju preporuka iz Izvješća, kojih je ove godine bilo 68 % u usporedbi sa 65 % prošle godine.
Budući da su Godišnjim izvješćem Europske komisije o vladavini prava u EU-u prvi put obuhvaćene pojedine države kandidatkinje, države članice su s predstavnicima Albanije, Crne Gore, Sjeverne Makedonije i Srbije raspravljale o općem trendu stanja vladavine prava u tim državama. Državna tajnica je u svojoj intervenciji naglasila važnost pregovaračkog procesa koji teme iz vladavine prava razmatra šire i dublje nego EK u Godišnjem izvješću o vladavini prava. U tom smislu istaknuta je važnost oslovljavanja pitanja neprocesuiranja ratnih zločina, posebno na visokoj razini, ostvarivanja prava žrtava te izbjegavanja sukoba nadležnosti, tj. uklanjanje tzv. regionalne jurisdikcije, kao i jačanje borbe protiv korupcije i organiziranog kriminala. Važnim je istaknula i pitanje slobode i neovisnosti medija, suzbijanja govora mržnje, pristranog izvješćivanja te dezinformiranja. 
Vijeće je započelo s pripremom sastanka Europskog vijeća 17. i 18. listopada razmjenom mišljenja o nacrtu dnevnog reda s komentarima. Za dnevni red sastanka čelnika u listopadu kao glavne raspravne teme predložene su Ukrajina, Bliski istok i konkurentnost.
U tom kontekstu državna tajnica Metelko-Zgombić najavila je da će predsjednik Vlade RH Plenković izvijestiti Europsko vijeće o nedavnom posjetu Kijevu tijekom kojeg je sudjelovao na četvrtom sastanku na vrhu Međunarodne krimske platforme i predstavio 11. paket hrvatske pomoći Ukrajini. Najavila je održavanje trećeg sastanka na vrhu Ukrajina - jugoistočna Europa 9. listopada u Dubrovniku. Državna tajnica istaknula je važnost rasprave čelnika o konkurentnosti EU-a, koja će se održati na temelju Draghijeva izvješća, koje sadrži brojne vrijedne, ali i osjetljive i složene prijedloge. Posebno je istaknula i da bi buduće rasprave o toj temi svakako trebale uključiti i demografska pitanja jer konkurentnija Europa neminovno ovisi o ljudskom kapitalu. Snažnu kohezijsku te održivu poljoprivrednu politiku istaknula je kao izrazito važne za snažniju i konkurentniju Uniju. Potrebne su snažen investicije kako bi se ojačala konkurentnost EU, uključivo kroz mobilizaciju privatnog sektora. Dana je podrška javnom financiranju europskih javnih dobara kao što su prekogranični infrastrukturni projekti, zajedničke nabave rijetkih sirovina i upravljanje granicama.
 

Priopćenja