- Objavljeno: 15.10.2024.
Državna tajnica Metelko-Zgombić na sastanku Vijeća za opće poslove
Glavne teme nadolazećeg sastanka Europskog vijeća bit će Ukrajina, Bliski istok, konkurentnost, migracije, Europski semestar. U okviru rasprave Vijeća, državna tajnica Metelko-Zgombić posebno je istaknula daljnju sveobuhvatnu podršku Hrvatske Ukrajini koja je iskazana i kroz organizaciju trećeg sastanka na vrhu Ukrajina i Jugoistočna Europa 9. listopada u Dubrovniku, o čijim će rezultatima predsjednik VRH Andrej Plenković detaljnije izvijestiti na sastanku Europskog vijeća. U pogledu migracijskih pitanja, Hrvatska smatra da je potrebno prije svega usmjeriti se na provedbu Pakta o migracijama i azilu pri čemu je potrebno sačuvati postignutu osjetljivu ravnotežu između odgovornosti i solidarnosti, te na provedbu Akcijskih planova EU-a za sve migracijske rute, pri čemu je za Hrvatsku od posebne važnosti Akcijski plan za zapadni Balkan. U tom je kontekstu državna tajnica istaknula problematiku neusklađenosti viznog režima nekih država zapadnog Balkana s EU, što dovodi do daljnjeg migracijskog pritiska na vanjsku granicu Hrvatske a time i EU-a. Hrvatska stoga kontinuirano ističe obvezu država kandidata da se na svom europskom putu usklade s viznim režimom EU. Državna tajnica je istaknula i da je važno usmjeriti napore na osiguranje učinkovitosti povratka, pri čemu je naglašena ključna uloga Frontexa u trećim državama kao i u potpori postupcima povrataka.
Vijeće je odobrilo Deklaraciju o njegovanju židovskog načina života i suzbijanja antisemitizma te razmijenilo mišljenja s direktoricom Agencije EU-a za temeljna prava (FRA) Sirpa Rautio o pojavama antisemitizma i mjerama za njegovo suzbijanje u Europi. Državna tajnica Metelko-Zgombić podržala je Deklaraciju u kojoj se, u kontekstu povećanog antisemitizma u EU, naglašava važnost borbe EU-a protiv svih oblika antisemitizma, rasizma, mržnje i diskriminacije. Podsjetila je i na predsjedanje Republike Hrvatske Međunarodnim savezom za sjećanje na Holokaust (IHRA) 2023. tijekom kojeg su, među ostalim, postavljeni temelji inicijative o Budućnosti sjećanja („Future of Remebrance“) te je usvojena Povelja o očuvanju spomen-područja kao i Preporuke za unaprjeđenje pristupa arhivima.
Na kraju sastanka Europska komisija izvijestila je Vijeće o statusu pregovora o Sporazumu o institucionalnom okviru Švicarske s EU-om, kao i o trenutnom stanju odnosa između EU i Ujedinjene Kraljevine.
Na marginama Vijeća održan je drugi sastanak Međuvladine konferencije o pristupanju s Albanijom, na kojoj je otvoren prvi pregovarački klaster. Državna tajnica Metelko-Zgombić pozdravila je otvaranje pregovora kao poticaj i priliku za Albaniju za daljnje reforme u ključnim područjima. Izrazila je spremnost Hrvatske na nastavak pomoći Albaniji u pristupnom procesu te istakla daljnju posvećenost Hrvatske procesu proširenja EU-a na zemlje zapadnog Balkana, zasnovanom na zaslugama i ispunjenju zadanih uvjeta.