Predsjednik Vlade Republike Hrvatske dr. Ivo Sanader zauzeo se za povecanje pomoci Africi, sudjelujuci u sjedištu UN-a u New Yorku na sastanku na visokoj razini o razvoju Afrike, pod nazivom "Razvojne potrebe Afrike: stanje provedbe preuzetih obveza, izazovi i daljnji koraci".
Gospodine predsjedavajuci,
Zadovoljstvo mi je što mogu sudjelovati na sastanku kojim se medunarodna pažnja ponovno posvecuje Africi, kontinentu ogromnih potencijala ali i višeslojnih sigurnosnih i razvojnih izazova.
Siguran da svi dijelimo nadu da ce nas današnja rasprava usmjeriti prema uspostavi stvarnog globalnog partnerstva za razvoj Afrike.
Ovo rasprava nije samo prigoda da konstatiramo što smo dosad ucinili, vec da stvorimo uvjete za buduce konkretne aktivnosti. U tome trebamo poštivati odredena nacela, a ta su lokalno vlasništvo, pristup prilagoden pojedinim potrebama i, što je zapravo prvo i najvažnije, sveobuhvatno razumijevanje izazova koji su pred nama.
Zemlje koje su nažalost imale iskustvo u oružanim sukobima i kasnije u obnovi zemlje, dobro razumiju koncept sveobuhvatnosti, te kako su razvoj, sigurnost i ljudska prava povezani s prevencijom i rješavanjem sukoba, te procesima izgradnje mira nakon sukoba.
Hrvatska je stekla golemo iskustvo u upravljanju procesa nakon sukoba, posebice na podrucju povratka izbjeglica, u stvaranju uvjeta za pomirbu, kao i za obnovu i oživljavanje gospodarstva.
Putem našeg sudjelovanja u UN-ovim misijama u Burundiju, Liberiji, Obali Bjelokosti, Sudanu i Zapadnoj Sahari, kao i u EU misiji u Cadu, hrvatski vojnici pridonose postavljanju temelja za razvoj i napredak. Oni ispunjavaju svoju dužnost s profesionalizmom. Medutim, oni sa sobom nose i hrvatsko iskustvo u suocavanju s posljedicama rata te u uspješnom preusmjeravanju zemlje na putu mira, pomirbe i razvoja.
Ova iskustva i ekspertiza mogu biti od neprocjenjive vrijednost za africke države koje sada izlaze iz perioda sukoba. Drago mi je što danas imamo priliku raspravljati i o ovim važnim pojmovima.
Tijekom godina, dijalog o razvoju je doveo do niza kljucnih medunarodnih dokumenata, kao što su oni iz Johannesburga i Monterreva, koji svjedoce o znacajnom napretku ucinjenom u UN-u na pitanju suzbijanja siromaštva i pristupa prema toj vitalnoj problematici.
Medutim, iako je ostvaren napredak u borbi protiv siromaštva i nerazvijenosti, ipak samo zabrinuti zbog novijih podataka Svjetske banke koji pokazuju da su „zemlje u razvoju siromašnije no što se mislilo". Procjena revidiranog broja siromašnih na svijetu narasla je s 986 milijuna na 1,4 milijardi ljudi koji žive ispod crte siromaštva, a vecina njih živi u Africi.
Dakle, iako je važno ucvrstiti dogovoreni medunarodni okvir za djelovanje, podjednako je potrebno ici dalje. Sveobuhvatni oprost duga i bolji pristup tržištima u razvijenim zemljama je pravi put naprijed.
Ovo znaci da moramo udvostruciti naše napore, posebice u pod-saharskoj Africi, ako želimo ispuniti dogovorene ciljeve. Svjesni smo da trenutna razina pomoci Africi nije dovoljna za uspješno ispunjavanje svih aspekata Milenijskih razvojnih ciljeva (MDG). Kroz pristup koji ce biti usredotocen na potrebe ljudi, potrebno je pokrenuti specificne aranžmane izmedu donatorskih zemalja i država koje primaju pomoc za ispunjavanje MDG. Isto tako je potrebno postici vecu ucinkovitost u okvirima postojece pomoci, ukljuciti inovativne izvore financiranja, te dogovoriti nacin pridržavanja zadanih rokova.
Kako bi se unaprijedilo partnerstvo izmedu medunarodne zajednice i Afrike u ispunjavanju razvojnih ciljeva, ove se mjere trebaju provesti u okviru NEPAD-a (Novo partnerstvo za razvoj Afrike) i Africke unije.
Isto tako, potrebno je posvetiti pažnju na nacionalne razvojne strategije i programe, koji predstavljaju temelj za daljnji napredak. Na tom podrucju vrlo je važna uloga nacionalnog vodstva i lokalno vlasništvo nad ovim procesima.
Gospodine predsjedavajuci,
Na kraju bih želio ponoviti spremnost Republike Hrvatske da pridonese u okviru svojih mogucnosti razlicitim UN-ovim programima i fondovima, posebice UN-ovom fondu za razvoj Afrike i Fondu za izgradnju mira. Time cemo pridonijeti zajednickim naporima usmjerenim ka ispunjavanju razvojnih potreba Afrike.
Hvala.
Priopćenja