Nedostatne kazne za prijevare s detaširanim radnicima

Detaširani rad sam po sebi ne predstavlja problem, nego prijevare s detaširanim radnicima. Uveden europskom direktivom iz 1996., detaširani rad omogućuje bilo kojoj tvrtki u državi članici EU da na određeno vrijeme zaposli radnike iz druge države članice. S obzirom na uočene zlouporabe, posebice socijalni damping, u lipnju 2018. donesena je revizija ove Direktive, kojom se posebno uvodi načelo jednake plaće za jednak rad na istom mjestu. Izmjena će stupiti na snagu 2022. godine. Međutim, ovo nije bilo dovoljno da se zaustave prijevare te predstavlja pravi izazov za Francusku, drugu zemlju nakon Njemačke po broju primljenih upućeni radnika (516.000 u 2017.) te četvrtu  po broju radnika izaslanih u inozemstvo.

Francuski Revizorski sud objavio je svoje godišnje izvješće  u kojem kaže da postoje tri najvažnija oblika prijevare s detaširanim radnicima. S jedne strane, to je izbjegavanje prethodne prijave koja je obvezna i bitna za učinkovite kontrole. S druge pak strane, neke tvrtke ne poštuju osnove francuskog zakona, koji se primjenjuje na detaširane radnike (minimalna plaća, trajanje radnog vremena, dnevnog i godišnjeg odmora, uvjeti rada i smještaja).

Mediji zaključuju da je Francuska zakasnila u uspostavi pravnih sredstava za borbu protiv prijevara s detaširanim radnicima, uglavnom putem tri zakona iz 2014., 2015. i 2016. godine. No, dok je raspon administrativnih i kaznenih aktivnosti znatno povećan, rad kontrolnih službi i dalje je neujednačen, zaključuje Revizorski sud u svom godišnjem izvješću.



Priopćenja