O nelegalnoj prodaji alkoholnih pića u Srbiji

Gotovo 80 posto prometa alkoholnih pića u Srbiji čini nelegalna trgovina, zbog čega država gubi desetine, ako ne i 100 milijuna eura godišnje. Taj uznemirujući podatak potvrđuje kako je siva ekonomija gorući problem u industriji alkoholnih pića, rekao je predsjednik Grupacije uvoznika i distributera alkoholnih pića u Privrednoj komori Srbije (PKS) Miloš Ilić.

Udruženja distributera i proizvođača alkoholnih pića pripremila su hodogram, odnosno plan aktivnosti inspekcijskih službi u borbi protiv sive ekonomije u području alkohola te traže njegovo uvrštavanje u nacionalni plan za borbu protiv sive ekonomije.

Prema upozorenju predsjednika Grupacije  proizvođača jakih alkoholnih pića u PKS-u Ivana Uroševića, podaci su posebno alarmantni u posljednjih 10 godina te registrirani proizvođači rakije imaju sve manje snage u borbi protiv sive ekonomije. Važno je znati, rekao je, što se nalazi u prometu i što putem ugostiteljskih objekata i nelegalne prodaje stiže do krajnjih korisnika. Rakija je, kako je istaknuo, jedan od rijetkih proizvoda koji nitko ne može falsificirati, pa čak ni Kinezi jer je riječ o proizvodu od voća s domaćih terena koje ima svoje specifičnosti. Broj registriranih proizvođača rakije stalno se mijenja te, prema posljednjoj evidenciji, ima ih oko 500, dok ih je 2009. bilo skoro 2.000, međutim, stvarna brojka onih koji se danas bave proizvodnjom rakije, a koje sustav ne vidi, daleko je veći, ustvrdio je predsjednik Grupacije  proizvođača jakih alkoholnih pića u PKS-u Ivan Urošević.



Priopćenja