Jesen donijela više cijene energenata

Kod nekih dobavljača u Sloveniji cijene struje i prirodnog plina početkom jeseni počele su rasti nakon duljeg razdoblja stagnacije, prenosi slovenska agencija STA.

Prema navodima Udruge potrošača Slovenije, do rasta cijena struje, zemnog plina i nafte došlo je zbog političkih i gospodarskih okolnosti, ali i zbog poskupljenja emisijskih kupona za ispuštanje ugljika u okoliš. Povećanje cijena električne energije zabilježeno je kod dobavljača, poput E3, Energija Plus, ECE, Elektro prodaja EU, Energia gas and power i RWE. Povećanja u jednotarifnom sustavu bila su u prosjeku 15 posto, dok je pri višetarifnim obračunima u skupljoj tarifi povećanje iznosilo 12 posto, a u jeftinijoj tarifi u prosjeku 17 posto.

E3, društvo kćer Elektra Primorske, povisilo u rujnu cijene za domaćinstva. Iznos na računu prosječnom domaćinstvu povećan je za 2,50 eura mjesečno, što je poskupljenje od 4,9 posto. Za velike gospodarske potrošače cijene se oblikuju individualno. Kako u društvu pojašnjavaju, do povećanja cijena u Sloveniji došlo je pod utjecajem rasta cijena na susjednim tržištima. Od početka godine do kraja listopada cijena električne energije na mađarskoj burzi HUPX porasla je za nešto manje od 30 posto. Najvišu razinu dosegnula je u rujnu kada je iznosila 64,30 eura po megawat satu, što je najviša cijena u posljednjih deset godina.

Energija Plus, društvo kćer Elektra Maribora, podigla je cijene jer je megawat sat električne energije na europskoj energetskoj burzi EEX od prošlogodišnjeg rujna narastao s 30 na 60 eura.

Samo ove godine nabavne cijene porasle su za više od 45 posto. U društvu Energija Plus drže kako na rast cijena značajan utjecaj ima i poskupljenje emisijskih kupona. Kod njih je od 1. listopada ove godine uplatnica za domaćinstva prosječno skuplja 6,6 posto, dok prosječnom gospodarskom potrošaču zaračunavaju okvirno 5,6 posto više.

Društva Gen-I i RWE još nisu povisili cijene. Ipak, svjesni su kako u cijeloj Europi cijene rastu za što uzrok vide u promjeni pravila, koja uređuju certifikate za emisiju ugljičnog dioksida.

Što se tiče prirodnog plina, Udruga potrošača Slovenije zabilježila je više cijene kod dobavljača Adriaplin, Domplan, Energetika Celje, Energetika Ljubljana, Energija Plus, Enos, Gen-I, Komunalno poduzeće Vrhnika, Komunala Slovenj Gradec i Plinara Maribor. Cijene prirodnog plina veće su u prosjeku za 10 posto.



Priopćenja