Visokokvalitetni razvoj kineskog gospodarstva zahtijeva daljnju reformu i otvaranje

Kineska gospodarska tranzicija prema visokokvalitetnom razvoju zahtijeva daljnju reformu i otvaranje, izjavio je  zamjenik šefa Ureda Središnje komisije za financijske i gospodarske poslove Yang Weimin, na forumu prigodom obilježavanja 40. godišnjice pokretanja reforme i otvaranja, koju je ugostio Institut za ekonomiju Kineske akademije društvenih znanosti.

Kao drugo najveće gospodarstvo na svijetu, Kina je u sredini velike gospodarske preobrazbe, prelazeći s brzine na kvalitetu. Sporiji rast BDP-a može se tolerirati, dok je ostalim čimbenicima, koji uključuju zaposlenost, okoliš i industrijsko restrukturiranje, dana veća važnost. Kina bi trebala održati ravnotežu u pokazateljima rasta, zaposlenosti, cijena i međunarodne ravnoteže plaćanja, rekao je zamjenik šefa Yang te dodao kako bi industrijska modernizacija trebala biti unaprijeđena, uz inteligentnu proizvodnju i ključnu tehnologiju. Nadalje, rekao je kako bi vlade trebale značajno smanjiti svoju ulogu u izravnoj raspodjeli resursa i usmjeriti više energije u makro regulaciju, javne usluge, nadzor tržišta, društveno upravljanje i zaštitu okoliša. Ustvrdio je također kako bi raspodjela resursa trebala biti temeljena na tržišnim pravilima, cijenama i konkurenciji.

Na kraju, rekao je kako bi veći naglasak trebao biti stavljen na unaprjeđenje učinkovitosti novih proizvodnih čimbenika, koji uključuju nadarenost, tehnologiju, podatke i okoliš. Također je istaknuo prostornu ravnotežu resursa i koordinirani razvoj poljoprivrede, industrije i usluga.



Priopćenja