Slovenija ima najviše blockchain tvrtki u Europi

U Sloveniji trenutno djeluje između 30 i 50 tvrtki koje razvijaju blockchain tehnologiju. Ako pretpostavimo da ih je 30, jer službenih podataka nema, dolazimo do brojke od 14,5 na milijun stanovnika što je najviše u Europi. To se, među ostalim, može zahvaliti i regulativi. Naime, pravni status tehnologije blockchain i kriptovaluta u Sloveniji potpuno je uređen, za razliku od mnogih europskih država.

Premijer Miro Cerar nedavno je izjavio kako Vlada Slovenije želi svoju zemlju pozicionirati kao najprepoznatljiviju blockchain destinaciju u Europskoj uniji.

A što je zapravo blockchain? Kad se govori o blockchain tehnologiji, teško je reći je li se govori o Bitcoin blockchainu, Ethereum blockchainu, virtualnoj valuti, digitalnim tokenima ili pametnim ugovorima. Ono što je ovim pojmovima zajedničko je da se govori o distribuiranoj “glavnoj knjizi”, odnosno podacima koji se distribuiraju na mnoge servere kako bi svi sudionici u komunikaciji imali kod sebe zapisane iste podatke.

Glavna knjiga (engl. Ledger) je zapravo vrsta baze podataka sa svim transakcijama ili drugim podacima koji se ne čuvaju na jednom mjestu - središnjem serveru, nego na više mjesta. Što se tiče podataka, oni mogu biti bilo koje vrste, iako trenutačno blockchain najčešće sadrži financijske podatke (bitcoin i ostale virtualne valute) i sve transakcije u mreži.

Također, kad kažemo “blockchain tehnologija” mislimo na skup tehnologija koje daju određeni rezultat. S njima svatko može učiniti štogod želi. I upravo u tome leži ljepota blockchaina. Može ga se upotrijebiti za sve i svašta.



Priopćenja