Regija Zapadnog Balkana dostići će razinu razvijenih zemalja EU za 60 godina

Regija Zapadnog Balkana dostići će razinu razvijenih zemalja EU za 60 godina ako raste po sadašnjim stopama od 3 posto, dok bi Srbiji za to bilo potrebno 50 godina. No, u slučaju godišnjeg rasta od 5 posto bilo bi joj potrebno 20 godina, ocjena je stručnjaka Svjetske banke.

Najveći izazovi za vlast u sljedećoj godini bit će kontrola proračuna, bez nepredvidivih velikih rashoda, neovisno od toga hoće li biti novog aranžmana s MMF-om, povećanje investicija države u javnom sektoru, kao i kontrola hoće li i koliko povećana potrošnja uvećati uvoz te tako poništiti dosadašnje pozitivne efekte izvoza.

Na budući rast mogu utjecati i iznosi kredita koji se odobravaju privatnim poduzećima, a koji su počeli padati od sredine ove godine, nakon 20 mjeseci neprekidnog rasta te neprekidni pad uvoza strojeva u 2017. godini.

Prema ocjenama stručnjaka Svjetske banke, to je ono što signalizira što bi se moglo događati  sljedećih godinu dana, i to je jedan od parametara koji je utjecao i na projekcije rasta u sljedeće dvije godine. Pojasnili su također kako najveći dio rasta treba doći iz privatnog sektora te kako je i to jedan od razloga zašto je Svjetska banka suzdržanija oko optimističnijih prognoza za Srbiju za sljedeće dvije godine.

Oni probleme vide i u činjenici što je sudjelovanje države u gospodarstvu još uvijek veliko pa tako ima više od 600 poduzeća koja su u državnom vlasništvu i sva uzimaju dio javnih resursa koji bi se mogao iskoristiti za nešto drugo. Osim toga, ocjena je kako su i reforme u javnom sektoru i kod javnih poduzeća sporije od očekivanog, ali ima pomaka.

Kao pozitivni primjer navedene su reforme Željeznica Srbije. Međutim, drže kako su najbolji kandidati za sljedeći ozbiljan potez Vlade Srbije rješavanje statusa Azotare, MSK i Petrokemije.



Priopćenja