Kineska potrošačka inflacija u svibnju ubrzala na 1,5 posto

Kineski indeks potrošačkih cijena, glavno mjerilo inflacije, je porastao za 1,5 posto u svibnju u usporedbom na isto razdoblje prethodne godine, objavio je u petak Nacionalni ured za statistiku.

Rast indeksa potrošačkih cijena u svibnju je u skladu s procjenama. Ubrzao je s 1,2 posto u travnju, 0,9 posto u ožujku i 0,8 posto iz veljače. Na mjesečnoj razini je, međutim, indeks potrošačkih cijena pao za 0,1 posto, sudeći prema Nacionalni ured za statistiku.

Od 1,5 posto rasta indeksa potrošačkih cijena u svibnju, 1 postotni bod je doprinos preljevajućeg učinka rasta cijena prethodne godine, rekao je viši statističar Nacionalnog ureda za statistiku Sheng Guoqing. Nacionalni ured za statistiku je djelomično pripisao rast indeksa potrošačkih cijena višim cijenama neprehrambenih proizvoda, koje su u svibnju porasle 2,3 posto u odnosu na prethodnu godinu.

Međutim, cijene hrane su pale za 1,6 posto. Cijene mesa i povrća su manje za 7,8 posto, odnosno za 6,3 posto na godišnjoj razini. Osim promjenjivih cijena hrane i energije, osnovni indeks potrošačkih cijena je u svibnju porastao za 2,1 posto na godišnjoj razini, što je jednako kao i mjesec ranije.

Indeks potrošačkih cijena je prosječno porastao za 1,4 posto u prvih pet mjeseci ove godine. Brojka je znatno ispod službenog godišnjeg cilja za kontrolu inflacije od približno 3 posto.

Lian Ping, glavni ekonomist Komunikacijske banje, je rekao kako bi indeks potrošačkih cijena mogao nastaviti rasti idući mjesec, jer će prelijevajući učinak dostići najveću razinu u lipnju. U drugoj polovici 2017., indeks potrošačkih cijena bi mogao pasti, sudeći prema Lianovim riječima, koji predviđa kako neće biti očiglednog inflacijskog pritiska kroz godinu.

Indeks proizvođačkih cijena, koji mjerio trošak dobara na vratima tvornice, je porastao 5,5 posto na godišnjoj razini u svibnju, što je manje od 6,4 posto u travnju i ne ispunjava očekivanja od 5,7 posto.



Priopćenja