Međunarodni izazovi 2017.-2018.

SIovenska Vlada se upoznala s dokumentom Međunarodni izazovi 2017.-2018. godine. Provedbom programa, utvrđenog u Međunarodnim izazovima za iduće dvije godine, nudi se odgovarajuća potpora slovenskim tvrtkama u njihovoj intenzivnijoj internacionalizaciji, uključivanju u globalne lance vrijednosti te osiguranje adekvatnog pristupa u privlačenju stranih investicija. Dokument je pripremljen u cilju da se slovenske tvrtke što bolje upoznaju s usmjerenjem aktivnosti s područja internacionalizacije, kao i za institucije koje djeluju u području internacionalizacije kao vodič u njihovom radu za 2017. i 2018. godinu.

Tržišta, s obzirom na njihove karakteristike i aktivnosti koje su potrebne za ulazak na pojedino tržište, su podijeljena na:

1. Europska i tradicionalna tržišta, kamo spadaju države EU, Zapadnog Balkana, Švicarska, Ruska Federacija te na novo dodana tržišta: Albanija, Rumunjska i Bugarska. Na tim su tržištima slovenske tvrtke tradicionalno prisutne i tamo većinom već posluju, a isto tako je riječ o državama koje su među najvećim investitorima u Sloveniji.

2. Prioritetna tržišta, u koja spadaju s vidika internacionalizacije Zaljevske države (Saudijska Arabija, Sjedinjeni Arapski Emirati, Kuvajt, Katar), Indija, Kina te s vidika stranih neposrednih investicija SAD, Japan te Kanada. Tržišta su prioritetna s vidika globalne prisutnosti, kompatibilnosti gospodarstva, adekvatne konkurentnosti, predviđene stope rasta i rizika.

3. Tržišta koja predstavljaju „nove izazove“, u koja spadaju Središnja Azija (Kazahstan, Turkmenistan, Iran), Koreja, Tajvan, Vijetnam, Malezija, Indonezija, Senegal te Egipat, Maroko, Čile, Meksiko, Norveška, Australija i Novi Zeland. Te države mogu predstavljati mogućnosti za slovensko gospodarstvo, jer je riječ o rastućim globalnim tržištima, odnosno o mogućnostima niša za slovensko gospodarstvo.



Priopćenja