Formiranje stručnog pregovaračkog tima UK za trgovinsku politiku

Nakon što je osnovano novo britansko ministarstvo za izlazak iz EU (Department for Exiting the European Union), prvo novo ministarstvo nakon II Svjetskog rata namijenjeno jednom specifičnom zadatku, prema pisanju The Economist-a, užurbano se radi na oformljavanju tima za pregovore s EU. Iako se predviđa kako bi posao moglo odraditi postojećih 393,000 britanskih državnih službenika, očekuje se da će ipak biti potrebna stručna pomoć sa strane, poglavito kad je riječ o trgovinskim pitanjima.

S obzirom da je UK priključenjem EEZ 1973. prenijela svoje ovlasti za sklapanjem trgovinskih sporazuma na Bruxelles, uostalom kao i sve druge države članice, procjenjuje se kako prema prvim Vladinim ispitivanjima svega 20-tak državnih službenika u Londonu posjeduje stručnost po tom pitanju. S druge strane, EU tim broji više od 600 službenika u tom segmentu, zbog čega će prema mišljenju bivšeg direktora Svjetske trgovinske organizacije (WTO) Pascala Lamyja, UK biti teško uhvatiti korak s EU. U svrhu poboljšanja navedene situacije, Ministarstvo gospodarstva UK (Department for Business, Innovation and Skills) je nedavno raspisalo natječaj za 300 pregovarača i stručnjaka za trgovinsku politiku. I privatni sektor spreman je pomoći. Međutim, prema mišljenju nekih analitičara, izuzev znatnijih troškova, angažman privatnih konzultanata postavlja i pitanje povjerenja. Slično pitanje postavlja se i kod mogućeg angažmana stranih državljana. Tako je Novi Zeland već ponudio svoje stručnjake, no prema mišljenju nekih britanskih diplomata, 'top-tim' mora biti britanski.

Odvjetnica i bivši trgovinski pregovarač EU Miriam Gonazález Durántez kao moguću razumnu strategiju vidi i u 'lovu' na 30-ak Britanaca koji rade u EK Upravi za trgovinu, a kojima će nakon Brexita vjerojatno biti 'otežano' napredovanje. Kao dodatna opcija za formiranje pregovaračkog tima predlaže se i angažman Britanaca koji su zaposleni u WTO.

Kada se uzme u obzir viđenje strategije britanskog izlaska iz EU ministra za izlazak iz EU Davida Davisa, koje je neposredno prije svog imenovanja iznio u članku pod nazivom ‘A Brexit economic strategy for Britain’, gdje je snažno naglasio što žurnije aktiviranje pokretanja sklapanja trgovinskih sporazuma s najznačajnijim trgovinskim partnerima UK u svijetu te njihovo moguće okončanje čak i prije završetka pregovora s EU, zatim sam trgovinski sporazum s EU i moguće ograničenje pristupa jedinstvenom tržištu EU, UK predstoji prava bitka za formiranje stručnog pregovaračkog tima kada je u pitanju trgovinska politika.



Priopćenja