Američke kompanije očekuju negativni utjecaj 'Brexita', ali još ne znaju koliki

Američke kompanije očekuju da bi nedavna odluka Britanaca o napuštanju Europske unije mogla negativno utjecati na njihovo poslovanje, ali još ne znaju točno koliko bi to nagrizlo njihove prihode i zarade.

Od početka srpnja, kada je u SAD-u počela sezona objava poslovnih rezultata kompanija za drugo tromjesečje, poslovodstva 38 od 63 kompanije, koje su održale konferencije za novinare, govorilo je o utjecaju 'Brexita'. Primjerice, General Motors (GM), FedEx i Yum Brands poručili su da očekuju udar, ali da je prerano reći kakav će biti i kada će do njega doći.

Analitičari, pak, procjenjuju da bi 'Brexit' mogao koštati američke kompanije milijarde dolara u zaradama kako zbog tečajnih oscilacija, tako i pada prodaje u Europi.

GM poručio je u četvrtak da razmatra smanjenje troškova poslovanja u Europi kako bi savladao mogući gubitak od 400 milijuna dolara zbog 'Brexita'."Rezultat referenduma u Britaniji negativno je utjecao na funtu i unio nesigurnost u britansku automobilsku industriju", kazao je Chuck Stevens, izvršni potpredsjednik u GM-u. Zračni prijevoznik Delta Air Lines poručio je, pak, da će smanjiti kapacitete na letovima između SAD-a i Britaniju zbog pada tečaja funte i povećane ekonomske nesigurnosti izazvane 'Brexitom'. FedEx je, pak, poručio da bi izlazak Britanije iz Unije mogao izazvati usporavanje rasta globalnog gospodarstva, što bi moglo umanjiti potražnju za njegovim uslugama.

Analitičari procjenjuju da kompanije iz sastava S&P 500 indeksa ovise o Europi s otprilike 8 posto svojih prihoda, a od toga samo 1,9 posto prihoda dolazi s britanskog tržišta.

Odluka Britanaca na referendumu 23. lipnja izazvala je na financijskim tržištima velike poremećaje, pri čemu je tečaj funte prema dolaru potonuo više od 10 posto, na najnižu razinu u 31 godinu, dok su cijene dionica na svjetskim burzama oštro pale. U međuvremenu, tržišta su se dionica oporavila i nadoknadila gubitke, dok je tečaj funte ostao potisnut. Rast tečaja dolara, koji je prema košarici šest najvažnijih svjetskih valuta od 23. lipnja ojačao 3,7 posto, loše utječe na američke kompanije jer se zbog toga smanjuje konkurentnost njihovih izvoznih proizvoda na inozemnim tržištima.

Mnogi sada procjenjuju da će se negativni učinci 'Brexita' pojaviti tijekom idućih godina, a ne mjeseci. "Vjerujem da i kompanije to znaju, ali još ne znaju kako procijeniti mogući utjecaj", kaže Steve Chiavarone, portfelj menadžer u fondu Federal Investors. Analitička tvrtka FiREapps procjenjuje, pak, da bi 'Brexit' mogao koštati sjevernoameričke i europske kompanije između 35 i 40 milijardi dolara u idućim kvartalima samo zbog utjecaja tečajnih oscilacija.

(Hina) 



Priopćenja