BiH nema jedinstveno tržište rada

Direktor Službe za zapošljavanje Kantona Sarajevo (KS) Igor Kamočaj izjavio je kako u BiH ne postoji jedinstveno tržište rada, ali da za BiH izlaz iz trenutne situacije može biti razvoj novih ideja i stjecanje novih vještina kako bi i pojedinci i država bili konkurentniji za lokalno i za globalno tržište. Na okruglom stolu o temi "Razvoj tržišta rada u (F)BiH" on je naglasio da je ključ uspjeha ulaganje u obrazovanje, što uključuje i programe prekvalifikacije i dokvalifikacije, te brzih obuka i stjecanja novih vještina, jer se moramo osloboditi razmišljanja po kojem zvanje koje se prvotno stekne mora trajati cijeli radni vijek.

Profesor na Ekonomskom fakultetu „Univerziteta SSST“ Vjekoslav Domljan naveo je kako je u toku druga tehnološka revolucija u kojoj, za razliku od prve kada su strojevi zamijenili mišiće, strojevi zamjenjuju mozgove, zbog čega je izuzetno važno biti informatički obrazovan. Istaknuo je da bi BDP trebao postati što "lakši", a temeljna infrastruktura za to je informatička infrastruktura, o čemu bi Bosna i Hercegovina mogla dosta naučiti na primjerima Indije i Irske. Domljan smatra da Sarajevo ima perspektivu da postane IT tehnopolis, a za BiH bi bilo dobro da ima više tehnopolisa - aluminijski u Mostaru, čelik u Zenici i slično u drvoprerađivačkoj i drugim područjima u kojima BiH ima komparativne prednosti. Smatra da bi se time ekonomska aktivnost u BiH odvijala na zadovoljavajući način i izvoz bi bio značajno povećan, ali je za to potrebno informatizirati društvo i digitalizirati gospodarstvo.

Ministrica za rad, socijalnu politiku, raseljene osobe i izbjeglice KS-a Amela Dautbegović rekla je da ta institucija nastoji ostvariti tješnju suradnju sa Službom za zapošljavanje KS-a i poslodavcima, te da na taj način istraže tržište rada i usklade obrazovne programe s njegovim potrebama. Dodala je da će, ukoliko se ukaže potreba, ministarstvo pristupiti izmjenama i dopunama postojećih zakona.



Priopćenja