Predstavljen natječaj za istraživanje i razvoj u gospodarstvu od 100 mln eura

Konferencijom INNOVA 2016. Ministarstvo gospodarstva započelo je u ponedjeljak aktivnosti na predstavljanju natječaja za dodjelu 100 milijuna eura poduzetnicima za razvoj novih proizvoda i usluga koji proizlaze iz istraživanja i razvoja, a u skladu sa Strategijom pametne specijalizacije. 

Natječaj, odnosno trajno otvoreni poziv, objavljen je prošlog tjedna na internetskim stranicama Ministarstva gospodarstva, a riječ je o bespovratnim potporama namijenjenima mikro, malim, srednjim i velikim poduzetnicima, koje se financiraju iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Cilj tog natječaja je poticanje razvoja novih proizvoda, tehnologija i poslovnih procesa kroz povećanje privatnih ulaganja u istraživanje, razvoj i inovacije te jačanje kapaciteta poduzeća za istraživanje, razvoj i inovacije, kroz poboljšanje njihove suradnje s institucijama za istraživanje i razvoj.

Ministar gospodarstva Tomislav Panenić je kazao kako bi ta sredstva trebala predstavljati zamašnjak rasta i razvoja ne samo tvrtki koje će aplicirati za sredstva, već i njihovih partnera, a time i cijelog gospodarstva, ističući da Hrvatskoj nedostaje visokotehnološki razvijenih tvrtki, koje bi angažirale i znanstveno-istraživački sektor, što ima negativan utjecaj na gospodarstvo.

Kako bi se to promijenilo, kazao je, pripremljena su tri dokumenta - Industrijska strategija, Strategija poticanja inovacija i Strategija pametne specijalizacije, i time je stvoren temelj da se i ta sredstva iz EU fondova mogu početi povlačiti. Posebno je izdvojio Strategiju pametne specijalizacije, kazavši da je realizacija tog dokumenta "prilika da se razviju novi proizvodi i usluge, patenti i znanja, da se stvori najmanje 200 takvih poduzeća i otvori 3,5 - 4 tisuće novih radnih mjesta za visokoobrazovane".

Ministar regionalnog razvoja i fondova EU Tomislav Tolušić je podsjetio da Hrvatska trenutno u istraživanje i razvoj ulaže tek 0,7 posto svog BDP-a, dok je prosjek za EU 2 posto BDP-a. Cilj je ove Vlade, istaknuo je Tolušić, do 2020. udvostručiti taj postotak, a do 2025. dosegne prosjek Unije.

Temeljem natječaja dodjeljivat će se državne potpore poduzetnicima koji provode projekte istraživanja i razvoja unutar jednog ili više identificiranih prioritetnih tematskih i pod tematskih područja Strategije pametne specijalizacije kroz potpore za projekte istraživanja i razvoja te regionalne potpore za ulaganje. Najniži iznos potpore iznosi 190 tisuća kuna, a najviša 56 milijuna kuna.

Kako se radi o tzv. trajnom otvorenom pozivu, projektni se prijedlozi mogu dostavljati do kraja 2019. godine, odnosno do iskorištenja raspoloživih sredstava. 

(Hina)



Priopćenja