Oštar pad preuzimanja kompanija u svijetu na početku 2016.

Globalne aktivnosti na planu udruživanja i akvizicija oštro su posustale u usporedbi s frenetičnim rastom koji ih je doveo do novih rekorda u 2015. godini, pokazuju najnoviji podaci Thomson Reutersa.  

Prijašnje intenzivne aktivnosti na planu udruživanja i akvizicija dosegnule su vrhunac 2000. i 2007. godine i prethodile tako velikom valu prodaja dionica koji je potom uslijedio. Tijekom živahnih aktivnosti na tržištima obično se intenziviraju aktivnosti spajanja i akvizicija zato što kompanije u kupnji vide priliku za rast, prije nego u njegovu kreiranju iznutra. Ulagači ih pritom nagrađuju za preuzimanje rizika. Međutim, u kontekstu slabljenja tržišta 'bikova', kompanije se počinju činiti preskupima i ulagači odustaju od odluke od akvizicija, zbog čega dionice počnu slabiti.

Vrijednost sporazuma finaliziranih u ovoj godini na globalnoj razini dosegnula je 935 milijardi dolara, što znači da je za 22 posto manja u usporedbi s približno 1.200 milijardi koliko je njihova vrijednost iznosila prošle godine do 2. svibnja.  Broj sklopljenih poslova manji je za 13 posto jer se u očekivanju rasta kamatnih stopa i novih vladinih propisa udruživanja čine skupljima i rizičnijima.

Nekoliko značajnih sporazuma propalo je ove godine. Tako je Halliburton odustao od planirane kupnje tvrtke Baker Hughes, dok je Pfizer odustao od preuzimanja Allergana. Oba su sporazuma propala zbog prigovora regulatornih vlasti.

(Hina)



Priopćenja