OECD: Veliku Britaniju čeka snažan negativni šok ako napusti EU

Otežano financiranje velikog deficita na tekućem računu bilance i pad vrijednosti funte moguće su posljedice ako Velika Britanija na referendumu u lipnju glasa za izlazak iz Europske unije, objavila je Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD). U posljednjem upozorenju iz te međunarodne organizacije o opasnostima koje predstavlja izlazak Velike Britanije iz EU-a ili Brexit, OECD je u srijedu objavio da će  britansko gospodarstvo pretrpjeti "snažan negativni šok" ako napusti EU te da će se do 2020. smanjiti za tri posto. 

Neizvjesnost oko britanskih gospodarskih izgleda povećat će rizik težeg financiranja golemog manjak u platnoj bilanci, objavio je OECD u izvješću. "Veliki odljev kapitala ili stanka u priljevu mogli bi ugroziti financiranje rekordnog deficita na tekućem računu bilance od 7 posto BDP-a", navodi se u priopćenju.

Financijski šok mogao bi biti pojačan rastom vrijednosti drugih valuta naprema funti. Britanska funta naglo je oslabila početkom 2016. godine zbog zabrinutosti u vezi ishoda referenduma koji će se održati 23. lipnja, međutim u srijedu je tečaj funte dotaknuo najvišu razinu u 12 tjedana u odnosu na dolar temeljem znakova da kampanja o ostanku u Uniji dobiva na zamahu. Međutim, ankete i dalje ukazuju na neizvjestan ishod glasovanja.

OECD je upozorio da utjecaj Brexita neće biti ograničen samo na Veliku Britaniju. "Brexit bi bio veliki negativni šok za gospodarstvo Velike Britanije, ali bi imao i gospodarske posljedice za ostale članice OECD-a, posebice europske zemlje", navodi se u priopćenju. Trošak za ostale članice EU iznosio bi  oko jedan postotni bod bruto domaćeg proizvoda do 2020. godine, procjenjuje se u izvješću.

OECD navodi da bi dio udarca za britansko gospodarstvo mogao biti ublažen postizanjem trgovinskog sporazuma s EU-om sličnog onome koji je Unija nedavno postigla s Kanadom i za koji zagovaratelji izlaska iz EU-a smatraju da bi mogao postati mogući model. "Međutim, troškovi pristupanja jedinstvenom europskom tržištu bili bi i dalje viši nego što su sada nakon tog vremena", navodi se u priopćenju.

(Hina)



Priopćenja