BIH očekuje blagi rast cijena

BiH bi ove godine mogla skrenuti u inflatorne vode nakon dugog razdoblja deflacije, koja značajno šteti ekonomiji jer dovodi do pada prometa u maloprodaji i smanjenja prihoda od PDV-a i proizvodnje. Stručnjaci smatraju kako je blagi rast cijena mnogo povoljniji od pada, jer stimulira ponudu i potražnju. Efekti pada potrošnje već su evidentni, jer su prihodi od PDV-a lani smanjeni za 0,78 posto u odnosu na 2014. Godinu, premda je bio planiran rast. Prošlogodišnji rast izvoza za 3,5 post djelomično se može pripisati smanjenju potražnje na domaćem tržištu, dok je pad uvoza od 2,1 posto također rezultat odgađanja potrošnje radi očekivanog dodatnog pada cijena koji karakterizira deflaciju.

Podaci Agencije za statistiku BiH pokazuju da od srpnja 2013. do kraja 2014. godine samo u jednom mjesecu nije zabilježena deflacija. Inflacija je prošle godine registrirana u dva mjeseca uzastopno nakon što su cijene u veljači porasle za 0,2 posto, a u ožujku za 0,5 posto, te je u listopadu zabilježena stopa inflacije od 0,4 posto. Član Udruženja ekonomista RS - SWOT Predrag Duduković smatra da bi BiH nakon dužeg razdoblja u skladu s reformama koje su u tijeku trebala izaći iz deflacije i ući u zonu blagog rasta cijena, što bi u određenoj mjeri dovelo do poboljšanja na tržištu. On smatra da je umjerena inflacija mnogo prihvatljivija, jer stimulira ekonomske procese.

Dugoročne projekcije Direkcije za ekonomsko planiranje BiH pokazuju da bi jačanje ekonomskog rasta i zaposlenosti u okruženju moglo osigurati značajan rast ne samo izvoza, nego i domaće potražnje, koja se u velikoj mjeri financira priljevom kapitala iz inozemstva. Osim toga, stabilizacija svjetskih cijena trebala bi utjecati i na zaustavljanje deflacije u BiH.



Priopćenja