“Izvještaj o konkurentnosti 2015 - 2016: Refleksije na Reformsku agendu"

Prigodom otvaranja okruglog stola "Izvještaj o konkurentnosti 2015 - 2016: Refleksije na Reformsku agendu", koji je održan jučer u organizaciji Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu i Akademije nauka i umjetnosti BiH, dekan tog fakulteta prof. dr. Željko Šain kazao je da se, po Izvještaju o globalnoj konkurentnosti za 2015-2016, koji uključuje oko 140 zemalja svijeta, Bosna i Hercegovina nalazi na 111. mjestu te da je to rejting koji oslikava realno stanje.

Glavni cilj okruglog stola bila je razmjena mišljenja o međunarodno utvrđenim kapacitetima BiH u Izvještaju o globalnoj konkurentnosti 2015-2016 Svjetskog ekonomskog foruma, u kontekstu ključnih pitanja u pogledu Reformske agende. Šain je naglasio da BiH ima pozitivne ocjene u području osnovnog obrazovanja i zdravstvu, ali samo zato što u BiH nema nekih bolesti koje nisu specifične za ovo podneblje. BiH generalno ima problema s korupcijom, radom vladinih organa, birokratizacijom te sporim poslovnim procesima. Rekao je kako politika još "guši" struku, a u BiH ima dovoljno domaćeg znanja, koje je potrebno osloboditi politizacije "jer onda možemo voditi državu mnogo brže".

Vodeći ekonomist Svjetske banke za trgovinu i kompetitivnost zemalja zapadnog Balkana Wolfgang Fengler ocijenio je da je ekonomija BiH neuravnotežena, jer je uvoz prevelik, a izvoz premali. Kazao je da je potrošnja također prevelika, proizvodnja premala te da je posebno prevelik javni sektor, dok je privatni sektor preslab. "Ukoliko bi BiH, kao i ostale europske zemlje, ponovo uravnotežila ekonomiju, ojačala privatni sektor, posebno njegov dio koji se može bolje integrirati sa susjedima i svjetskim tržištem u cjelini, onda bi mogla postati jednako bogata kao i ostatak Europe", smatra Fengler. Naglasio je da Svjetska banka ostaje i dalje snažno i aktivno uključena u BiH te da je njihov odbor direktora odobrio novu strategiju u prosincu 2015. godine, kojom će BiH na raspolaganju biti 750 mil. dolara u sljedećih pet godina, a sredstva će se  koristiti za pružanje podrške socijalnoj i ekonomskoj transformaciji zemlje.

Šef Ureda Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) u BiH Francisco J. Parodi naglasio je da je Reformska agenda dobar plan, ali da je to još samo plan te vlade te da vlasti trebaju početi s njegovim provođenjem i fokusirati se na kvalitetu, a ne na kvantitetu mjera da bi ubrzale rast i kreirale više radnih mjesta.

Direktor MIT Centra Ekonomskog fakulteta prof. dr. Zlatko Lagumdžija istaknuo je da Izvještaj o globalnoj konkurentnosti nije cilj sam po sebi, već daje detaljan sistematski pregled ekonomije BiH. Lagumdžija je mišljenja da je uzrok ovakvog stanja u BiH građanska intelektualna šutnja i nedostatak političke volje te istaknuo da je ovaj okrugli stol pokušaj da se ta šutnja okonča. 



Priopćenja