Spašavanje Tuša kroz model zadruge

Trgovačko carstvo Mirka Tuša, koji bankama duguje oko 380 milijuna eura, a samo dobavljačima 122 milijuna, u slovenskoj vladi pokušat će spasiti uspostavljanjem zadruge. U njoj bi vlasnički udio moglo imati oko 200.000 građana. Ekonomist Bogomir Kovač, zajedno s ekonomistom Alešom Kuharom, izradio je studiju o ekonomskoj opravdanosti transformacije Tuša u potrošačku zadrugu, koju su predstavili premijeru Miri Ceraru.

Projekt predviđa tri scenarija, odnosno restrukturiranja, koji se temelje na sporazumu s bankama, stečaju ili prodaji i preoblikovanju Tuša u zadrugu - kao potrošačko-dobavljačku zadrugu ili kao poslovnu zadrugu. "Najoptimalnija je poslovna zadruga. Čak i uz mogući ulazak drugih europskih zadruga i europskih financijskih institucija", rekao je Bogomir Kovač. On je podsjetio da banke već pripremaju teren za reprogramiranje kredita Tušu do kraja 2020. godine, koji bi trebao biti odobren od sindikata banaka do kraja mjesec,a Tuš sa svojim lancem trgovina omogućava jednostavan start zadruge.

U analizi se, kako je objasnio Tadej Loon, državni tajnik u Uredu premijera, predviđa da bi se između 150.000 i 200.000 Slovenaca moglo pridružiti zadruzi, što je oko trećina svih članova Tuš kluba lojalnosti. Ako se odluče na preoblikovanje u zadrugu, u slučaju uspjeha proces bi bio završen u roku od deset godina. Ministar trgovine Zdravko Počivalšek naglašava da je ovo samo studija o tome ima ti takva odluka smisla. Sljedeći korak je  priprema studije o preuređenju celjskog trgovačkog lanca, a kojom će se procijeniti troškovi i način tranzicije. Ministar Počivalšek vjeruje da su banke na ekonomskim podlogama spremne slijediti plan restrukturiranja Tuša u zadrugu.



Priopćenja