Slovenija: Aktualna makroekonomska kretanja

Prema izvještaju Banke Slovenije, primjetno prestizanje slovenskog gospodarskog rasta iznad rasta euro zone nastavilo se i prvom polugodištu ove godine. Rast BDP-a dosegnuo je 2,7 %, a najviše je pridonio izvozni sektor. Izvoz i ove godine ponovno pokazuje fleksibilnost kod variranja stranog potraživanja, pad izvoza u Rusiju zamijenio je povećan izvoz na netradicionalna tržišta, na kojima je ove godine cjenovna konkurentnost porasla zbog novčane politike ECB-a. Rast izvoza izdašno podupire i turizam, s obzirom da je značajno povećan broj dolazak i noćenja   stranih gostiju. Suficit na tekućem računu platne bilance se održava blizu 7 % BDP-a.

Uz porast zapošljavanja i većeg povjerenja domaćinstava postepeno jača njihova konačna potrošnja, što potiče porast privatnih usluga. Među važnijim djelatnostima istupa samo građevinarstvo. U segmentu investicija dolazi do poboljšavanja strukture, s obzirom da su se u prvom polugodištu pojačane poduzetničke investicije u opremu i strojeve.

Rast zaposlenosti u prvom polugodištu  bila je veća od očekivane, i bila je veća za 1,6 %, što je najveći porast poslije 2008. godine. I dalje prevladavaju neizvjesni oblici  zapošljavanja, odnosno njihov se udio čak povećava. Ujedno raste i broj samozaposlenih. Nezaposlenost i dalje pada, ali se struktura njenoga smanjivanja pogoršala. Ujedno se povećava udio priljeva u nezaposlenost zbog isteka zaposlenja na određeno vrijeme.

Rast plaća ove godine  značajno je usporena zbog prilagodbe deflaciji, a i zbog promijenjenog sastava zaposlenih. Obnavljanje kupovne moći se izražava ponajprije preko povećavanja zaposlenosti. Suficit narodno-gospodarske štednje nad investicijama u prvom kvartalu 2015. iznosio je 6,5 % BDP-a. Pritom je značajno to da je štednja poduzeća već na razini prije krize, a investicije tek na dobroj polovici, što pokazuje na prisutnost autonomnoga investicijskoga potencijala poduzeća.



Priopćenja