Promocija knjige državnog tajnika kardinala Tarcisia Bertonea "Posljednja vidjelica iz Fatime" na Papinskom Sveucilištu Urbaniana, 21. rujna 2007.
U svecanoj dvorani Papinskog Sveucilišta Urbaniana, održana je 21. rujna prezentacija knjige državnog tajnika Svete Stolice kardinala Tarcisia Bertonea „Posljednja vidjelica iz Fatime“. Poznati novinar - vatikanist RAI 1, Giuseppe De Carli, koautor je knjige koja sadrži razgovore sa sestrom Luciom, posljednjom vidjelicom iz Fatime. U uvodniku papa Benedikt XVI. kaže kako na stranicama ove knjige kard. Bertone povjerava mnoga sjecanja kako ona ne bi ostala dragocjeni teret osobnih osjecaja, nego, buduci se radi o dogadajima koji su obilježili Crkvu na samom kraju XX. stoljeca, budu predana kolektivnom sjecanju kao tragovi ne bez znacenja u njezinoj stoljetnoj povijesti.
Uz ukazanja u Fatimi iz 1917. vezane su tri tajne. Prve dvije bile su poznate od ranije.
Prva je vizija pakla s porukom potrebe žrtvovanja za grješnike, druga porucuje da ce se Rusija obratiti i da ce nastati razdoblje mira. Kljucna poruka tih dviju tajni je vapaj za spasenjem. Treca tajna je dugo izazivala veliku pozornost javnosti. Papa Ivan XXIII. otvorio ju je i upoznao se sa sadržajem 1959., a osim njega još dva pape (Pavao VI. i Ivan Pavao I.) nisu bili skloni objavljivanju njezina sadržaja. Tek 26. lipnja 2000. Vatikan je i službeno objavio trecu fatimsku tajnu. Godinama se smatralo da ona sadrži apokalipticnu viziju kraja svijeta, ali u trenutku objave Vatikan je ponovio svoje ranije gledište da se tajna odnosi na dogadaje koji su se vec dogodili. Na predstavljanju trece tajne u vatikanskom Tiskovnom uredu, kardinal Joseph Ratzinger, tadašnji prefekt Kongregacije za nauk vjere, rekao je da ce mnogi ostati razocarani, jer nema velikih misterija. Tajna govori o Crkvi i njezinim žrtvama i mucenicima kroz dvadeseto stoljece. Cudesno preživljavanje atentata na Ivana Pavla II. tumaci se kao dokaz da je dobro sposobno nadjacati zlo. Rušenjem komunizma, koje je Crkva docekala s olakšanjem, pobijeden je sustav kojim je Rusija prijetila uništenjem religije. To je još jedna od poruka trece fatimske tajne. Tumacenje kardinala Ratzingera kaže da je poruka trece tajne budenje savjesti svijeta, približavanje Bogu i razvijanje ljubavi, vjere i nade. Pojava andela s vatrenim macem, koje opisuje sestra Lucia, prema Ratzingeru, predstavlja simbolicnu prijetnju Posljednjeg suda koja se nadvija nad Zemljom. Sila koja mu se suprotstavlja je sjaj Majke Božje. Tu je naglašena važnost slobode covjeka. Poruka vizije nije futuristicka, vec leži u prošlosti i sadašnjosti. Cilj je pokretanje snaga u pozitivnom smjeru na dobrobit covjecanstva.
Moderator prezentacije knjige bio je direktor vatikanskog Tiskovnog ureda p. Federico Lombardi, a sudjelovali su: koautor knjige Giuseppe De Carli, rektor Urbaniane mons. Ambrogio Spreafico, dugogodišnji biskup u Fatimi mons. Serafim de Sousa Ferreira e Silva, književnik Vittorio Messori, te talijanski potpredsjednik Vlade i ministar kulture Francesco Rutelli.
Na kraju je o knjizi i njezinu nastanku govorio sam autor. Kardinal Bertone, tadašnji tajnik Kongregacije za nauk vjere, bio je posebni izaslanik pape Ivana Pavla II. odreden da u izravnom kontaktu sa sestrom Luciom sakupi i zakljuci njezina svjedocanstva. Temeljem tih razgovora nastala je ova knjiga. Kardinal Bertone svoje je izlaganje želio usredotociti na vrijednost 'mariologije' za katolicku duhovnost i na nužnu razboritost Crkve u prepoznavanju nadnaravnih ukazanja. „Treba izbjeci opasnost nastajanja 'Crkve ukazanja' bez pouzdanja u crkvenu hijerarhiju, neku varijantu poznate suprotstavljenosti 'Karizmaticna crkva – Institucionalna crkva'. U poruci iz Fatime ostvaruje se uspješan susret karizme i institucije“, rekao je Bertone, a poruka nam „daje putokaz za vodenje bitke izmedu dobra i zla“. Na kraju kardinal zakljucuje kako se radi o dogadaju koji je obilježio suvremenu povijest više nego ikoje drugo marijansko ukazanje te da snaga fatimske poruke prodire u srca ljudi pozivajuci ih na obracenje i prosvjecenje za spas svijeta.
Predstavljanje knjige državnog tajnika kardinala Bertonea izazvalo je veliku medijsku pozornost, a u prepunoj svecanoj auli Urbaniane bili su kardinali Dias, Lopez Trujillo i Silvestrini, zamjenik državnog tajnika mons. Filoni, mvp mons. Mamberti, tajnik Sinode mons. Eterovic, brojni apostolski nunciji, biskupi i vatikanski dužnosnici, te preko dvadeset veleposlanika akreditiranih pri Svetoj Stolici i mnogi diplomati, senator Giulio Andreotti i predsjednik CDI Pier Ferdinando Casini.
Priopćenja