Papa Benedikt XVI. primio je 21. rujna 2007. u dvorani švicaraca Apostolske palace u Castel Gandolfu u zajednicku audijenciju dvjestotinjak sudionika Sastanka na vrhu demokršcanskih stranaka, clanica Demokršcanske internacionale CDI. Na audijenciji je bilo i hrvatsko izaslanstvo na celu s premijerom i predsjednikom HDZ-a dr. Ivom Sanaderom.
Papa Benedikt XVI. primio je 21. rujna 2007. u dvorani švicaraca Apostolske palace u Castel Gandolfu u zajednicku audijenciju dvjestotinjak sudionika Sastanka na vrhu demokršcanskih stranaka, clanica Demokršcanske internacionale CDI. Na audijenciji je bilo i hrvatsko izaslanstvo na celu s premijerom i predsjednikom HDZ-a dr. Ivom Sanaderom. Dan ranije na Rimskom summitu CDI-a, HDZ je i službeno primljen u ovu medunarodnu asocijaciju, a dr. Sanader izabran je za potpredsjednika. Papa je u svom govoru sudionicima skupa naglasio kako dosljednost kršcana i u politici treba biti jedno od temeljnih nacela, te da je kršcanska tradicija uoblicila i produbila u Europi i cijelom svijetu vrijednosti i ideale kojima je na prvom mjestu pojedinac, zatim poštivanje ljudskih prava, zauzimanje za mir i promicanje pravde za sve. Kada se ljudska prava krše „dostojanstvo osobe je povrijedeno“, isto kao što je „mir u opasnosti ako je pravda poremecena“, rekao je Papa. Socijalna doktrina Crkve nudi „korisne elemente za promišljanje kako promicati sigurnost i pravdu, bilo na nacionalnoj ili medunarodnoj razini“, nastavio je Papa, te ustvrdio kako je Crkva svjesna da joj nije zadaca dati politicku dimenziju ove svoje doktrine, jer je njezin cilj „poslužiti stvaranju savjesti u politici i doprinijeti rastu percepcije o istinskoj potrebi pravde i onda kada je ona suprotna osobnom interesu“. Sve koji vjeruju u Krista, Crkva poziva na svjedocenje te vjere „s još vecom hrabrošcu i velikodušnošcu“, zakljucio je Papa. U svom pozdravnom govoru domacin Rimskog summita, predsjednik CDI-a Pier Ferdinando Casini, naglasio je da sudionici susreta iskreno zagovaraju slobodu, obranu ljudskog dostojanstva, život, afirmaciju prava najugroženijih, bilo da su to žene, mladi ili etnicke i vjerske manjine, a protive se svakom ugnjetavanju i nasilju. Na tim vrijednostima se temelje naši napori, kojima Katolicka crkva i njezino ucenje daje poticaj i ohrabrenje, zakljucio je Casini.
Vatikanski službeni dnevnik L'Osservatore Romano prenio je u broju od subote, 22. rujna, govore, Benedikta XVI. i Casinija, u cijelosti, uz zajednicku fotografiju skupa. Dnevnik Talijanske biskupske konferencije Avvenire prenosi u cijelosti Papin govor, uz zajednicku fotografiju sudionika audijencije na kojoj se isticu premijer Sanader i Casini uz Svetog Oca.
Priopćenja