Službeni vatikanski dnevnik L'Osservatore Romano u dvobroju od 31. prosinca-1. sijecnja donosi clanak o reakcijama iz Bruxellesa u svezi hrvatske primjene ZERP-a, s naslovom „Prijetnja blokiranja pregovora o prikljucenju“ – „EU-ovo 'ne' Hrvatskoj na zabranu ribarenja u Jadranu“.
Službeni vatikanski dnevnik L'Osservatore Romano u dvobroju od 31. prosinca-1. sijecnja donosi clanak o reakcijama iz Bruxellesa u svezi hrvatske primjene ZERP-a, s naslovom „Prijetnja blokiranja pregovora o prikljucenju“ – „EU-ovo 'ne' Hrvatskoj na zabranu ribarenja u Jadranu“. U clanku se navodi upozorenje Ollija Rehna Zagrebu da „ukoliko želi izbjeci negativne posljedice po pregovore za prikljucenje Europskoj uniji, Hrvatska ne smije primijeniti 'jedan dio' projekta za uvodenje, pocevši od sutra, morskog ogranicenja u Jadranu“. „Uvodenje podrucja 'ekološke i ribolovne zaštite' u Jadranu, kako je to definirao projekt hrvatske Vlade, nailazi na oštro protivljenje, posebno Italije i Slovenije, prije svega zbog kazni koje bi takva inicijativa zahtijevala za aktivnosti njihovih ribara“, navodi L'Osservatore. Dalje se navodi kako je Rehn proteklih tjedana više puta upozoravao, a ovim zadnjim istupom ponovno je upozorio Zagreb na posljedice „nepoštivanja važeceg sporazuma postignutog s EU u lipnju 2004.“ kojim je utvrdeno da „predvidena odredba u okviru uvodenja zašticenog podrucja nece biti primijenjena na clanice EU dok se ne postigne zajednicki dogovor“. Spominje se i Rehnovo uvjerenje da ce „Hrvatska poštivati preuzete obveze kako bi izbjegla negativne posljedice po pregovore o prikljucenju, te kako je bitno da se zajednicko rješenje pronade cim bude formirana nova hrvatska Vlada“. Navodi se kako se zašticeno podrucje koje Hrvatska uvodi prostire na 57.000 km2 ispred njezine obale, te kako je hrvatski parlament izglasao odluku prema kojoj ce od 1. sijecnja 2008., biti ogranicen pristup tom podrucju ribarima država EU-a. Hrvatska Vlada se obvezala ne primjenjivati ovu odluku na talijanske i slovenske ribare, no brojna upozorenja iz Bruxellesa, te Rima i Ljubljane, ukazuju da postoje osnovane sumnje u izvršenje te obveze, piše L'Osservatore.
Na kraju se spominje da je upravo Slovenija 1. sijecnja preuzela semestralno predsjedanje EU-om, a slovenska je Vlada, uz potporu Rima, dala do znanja da je spremna blokirati hrvatske pregovore, u slucaju nepoštivanja preuzetih obveza. Clanak se zakljucuje podatkom da je Hrvatska zapocela pregovore za ulazak u EU 2005., a unutar 2010. mogao bi se dostici zadani cilj.
Priopćenja