U listopadu i studenome 2022. zabilježen najveći pad kineske vanjske trgovine nakon 2020.

U listopadu i studenome 2022. godine zabilježen je najveći pad kineske vanjske trgovine nakon prve pandemijske 2020. godine - kineski izvoz u studenome pao je za 8,7 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine, nakon gotovo stagnacije u listopadu. Uvoz je pak pao za 10,6 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine, najviše od sredine 2020. godine. Trgovinska bilanca Kine iskazala je u studenome višak u razmjeni sa svijetom od 69,84 milijarde USD, u usporedbi s 85,15 milijardi USD viška u listopadu. Na kineski izvoz nepovoljno utječe oslabljena inozemna potražnja, koja odražava posustajanje svjetskog gospodarstva u vrijeme energetske krize i skoka cijena potaknutim ratom u Ukrajini i zapadnim sankcijama nametnutim Rusiji. Istovremeno, pad uvoza odražava slabljenje domaće potrošnje u dosad epidemiološkim mjerama pritisnutoj Kini.
Kako bi poduprla posustalo kinesko gospodarstvo, Narodna banka NR Kine oslobodila je dodatnih 500 milijardi RMB (oko 70 milijardi USD) dugoročne likvidnosti, nakon što je po drugi puta u ovoj godini snizila stopu obvezne pričuve banaka za četvrtinu postotnog boda. Novo smanjenje bilo je očekivano nakon priopćenja kako će Kina nastojati održati primjerenu likvidnost dobro tempiranim smanjenjem stope obvezne pričuve, uz druge instrumente monetarne politike. MMF trenutačno procjenjuje rast kineskog BDP-a za 2022. godinu od 3,2 posto, a 4,4 posto za 2023. godinu, što je svakako daleko ispod očekivanog rasta od 5,5 posto, praga koji će kineska vlada vjerojatno postaviti i za 2023. godinu. Kina ima fiskalnog prostora za poticanje gospodarstva i neutraliziranje rizika, navodi MMF, a odstupanje od dinamične politike nula slučajeva ublažilo bi probleme u opskrbnim lancima i potaklo rast gospodarstva. Ipak, očekuje se kako će se kinesko gospodarstvo suočiti s novim pritiskom nastalim naglim porastom oboljelih od omikrona u ranim fazama ponovnog otvaranja Kine, čime se gospodarstvo neće početi normalizirati na održiv način do drugog ili čak trećeg kvartala 2023. godine. Na godišnjem sastanku u prosincu kineski Politbiro zaključio je kako će fokus 2023. godine biti na jačanju gospodarskog oporavka zemlje, pri čemu će fiskalna politika ostati aktivna, a monetarna politika razumna.
Kineske vlasti su u zadnjih tjedan dana u nekoliko faza ublažile najstrože mjere ograničenja, nakon što je Nacionalna zdravstvena komisija ipak procijenila kako omikron nije smrtonosniji od sezonske gripe.

Pisane vijesti