- Objavljeno: 18.02.2025.
Izvanredno zasjedanje bugarske Vlade vezano uz cijene hrane povodom bojkota trgovačkih lanaca u Bugarskoj

Tema sastanka bila je zaštita prava bugarskih potrošača i moguće mjere za smirivanje tržišta.
Premijer Rosen Željazkov je na hitnom sastanku u Vijeću ministara istaknuo da će Vlada učiniti što je potrebno kako bi osigurala normalno funkcioniranje tržišta. Sastanku su nazočili ministrica financija Temenuzhka Petkova, ministar poljoprivrede i prehrane Georgi Tahov, ministar gospodarstva i industrije Petar Dilov, kao i čelnici Komisije za zaštitu potrošača, Državne komisije za robne burze i dražbe te Državne agencije za prihode (porezna uprava).
Premijer je na brifingu nakon sastanka najavio da se Vlada odlučila za niz mjera o cijenama i da će ih predložiti Narodnoj skupštini, poput mjera izmjena zakona za suzbijanje preprodavača. Državna porezna uprava će napraviti analizu poslovanja trgovačkih lanaca kako bi se dobio uvid koliko imaju posrednika i tko naplaćuje kolike marže. Razgovaralo se i o sprječavanju plaćanja na odgodu, jednostranim poticajima koji dovode do poskupljenja. Utvrđivat će se nepoštena trgovačka praksa. Premijer je također rekao da bi Parlament trebao brzo promijeniti sastav Povjerenstva za zaštitu tržišnog natjecanja jer rad ovog tijela je važan za regulaciju tržišta. Premijer je tijekom izvanrednog sastanka rekao da u društvu postoji jaka osjetljivost na temu rasta cijena te da je jasno da postoji problem u opskrbnim lancima i tu praksu trebaju identificirati Antimonopolska uprava, Nacionalna porezna agencija i Carina. Dinamika cijena je nešto što treba komentirati i u kontekstu inflacije, ali i u kontekstu percepcije potrošača o rastu cijena glavnih proizvoda potrošačke košarice. Istaknuo je da se vlada neće zanositi populizmom i učinit će ono što je potrebno za normalno funkcioniranje tržišta. Treba razjasnit sve elemente poljoprivredno-prehrambenog lanca, sve elemente od proizvodnje do potrošnje koji sudjeluju u formiranju cijena i koji mogu utjecati na krajnje cijene za potrošače, a što pogađa svakog u Bugarskoj. Beskonačni broj posrednika pogađa i proizvođače i potrošače. Analizirat će probleme i moguća rješenja u sustavu izvršne vlasti i prijedloge dostaviti zakonodavcu. Cijene su funkcija tržišta te se neće poduzimati administrativne mjere za narušavanje tržišta, ali će se donijeti mjere koje će podržati pravedno određivanje cijena uz transparentnost o tome što se događa u cijelom lancu. U Bugarskoj postoje zakoni i institucije ih moraju provesti jer je provođenje zakona njihova zadaća i odgovornost. Razgovaralo se o daljnjim opcijama za suzbijanje nepoštene poslovne prakse, optimizaciji opskrbnih lanaca i regulatornim promjenama.
Ministar poljoprivrede i prehrane Tahov izjavio je da će Ministarstvo poljoprivrede i prehrane izraditi prijedlog zakona o odnosima u cijelom lancu opskrbe hranom - od proizvođača do trgovca, s ciljem zaštite potrošača i štiteći proizvođače. Prijedlog zakona ima za cilj normalizirati odnose u cijelom opskrbnom lancu od primarne proizvodnje, preko prerade i distribucije primarnih proizvoda, do trgovina na veliko i malo. Po mišljenju ministra, ova uredba bi dovela do normalizacije tržišta, a glavni cilj bi bio da poljoprivrednici dobiju pravedan i dovoljan prihod za svoje proizvode, jer u ovom trenutku zaista postoji neravnoteža. Zakonom će ih se nastojati dodatno zaštititi te utvrditi nepoštenu trgovinsku praksu. Pojasnio je da su namjere Ministarstva izraditi prijedlog zakona koji bi uveo regulaciju ugovora u cijelom lancu, a ne umjetno nametanje cijena ili ograničavanje visine. Ovim prijedlogom zakona žele poljoprivrednicima dati pregovaračku prednost da se osjećaju stvarno zaštićeni i da budu u povoljnijoj pregovaračkoj poziciji. Ministar je rekao da će Ministarstvo poljoprivrede i prehrane nastojati da se zakon donese u roku od mjesec dana, a prije toga će se održati opsežne konzultacije sa svim akterima u lancu kako bi se saslušale sve zainteresirane strane. Vlada se ne želi miješati u načela tržišnog gospodarstva, već žele kroz zaštitu prava proizvođača, koji su ujedno i dobavljači, jamčiti smanjenje cijena koje će osjetiti svi. Napomenuo je da nema šanse da 2025.g. promijene načelo slobodne trgovine u EU. Rekao je da država ne može nasilno ukinuti naknade koje veliki lanci naplaćuju poljoprivrednicima za prodaju svoje robe. Prijedlogom zakona o poljoprivredno-prehrambenom lancu tražit će kroz ugovorne odnose koji se sklapaju da poljoprivrednik sam odluči hoće li plaćati tu naknadu ili ne i da ga to ne sprječava da radi s lancem.
Ministar je također naveo statistički podatak za 2024. godinu prema kojem je uništeno i oduzeto 136 tona hrane. Najčešće je to bila hrana s isteklim rokom trajanja, prodana na nereguliranim prodajnim mjestima te hrana na kojoj na etiketi nije jasno naznačeno koje sastojke sadrži.
Ministrica financija Petkova rekla je da je, kao rezultat bojkota, promet velikih trgovačkih lanaca 13. veljače pao za 28,8 % u odnosu na dan ranije. Prema podacima s fiskalnih uređaja trgovačkih lanaca, promet je 12. veljače iznosio 27,3 mil leva, dok je na dan bojkota pao na 19,4 mil leva.