- Objavljeno: 20.03.2019.
Više od 80 posto izvorišta pitke vode u Srbiji u rukama stranih kompanija
Strane kompanije upravljaju s više od 80 posto izvorišta pitke vode u Srbiji, navodu srbijanski dnevni list Novosti. Iako po zakonu vlasnik izvorišta vode može biti samo država, stranci su se izborili za iskorištavanje ovog bogatstva najmanje 15 godina. To je najdulje razdoblje na koje se izdaju vodne dozvole, međutim, većina tih kompanija računa na produljenje, ističe list.
Srbija je, kažu stručnjaci, bogata kvalitetnim podzemnim vodama, pogodnim za snabdijevanje stanovništva, međutim riječ je o ograničenom resursu, s kojim se valja pažljivo ophoditi. Od ukupnog broja izvorišta zdrave i pitke vode, kojih je oko 400, koristi se svega 20 posto. Istodobno postoji i 286 različitih vrsta mineralnih, termalnih i termo-mineralnih voda zbog kojih je Srbija uvrštena među prvih 50 zemalja u svijetu koje raspolažu velikim rezervama zdrave i pitke vode. Srbija sudjeluje s 0,3 posto u svjetskim izvorima pitke vode. Flaširanjem vode u toj zemlji aktivno se bave 34 tvrtke, od kojih su gotovo četiri petine iz Njemačke, Amerike, Francuske i Nizozemske.
Srbija si ne može dopustiti razbacivanje pitkom vodom i nije dobro da njena eksploatacija bude u vlasništvu stranaca jer je riječ o najosjetljivijem i najvažnijem planetarnom resursu, izjavio je ministar za zaštitu životne sredine Goran Trivan. Svi izvori pitke vode, prema važećem zakonu, u vlasništvu su Srbije, međutim, pod određenim uvjetima ustupljeni su na korištenje. Bez obzira na koliko godina su ugovori o eksploataciji potpisani, izvorišta pitke vode u Srbiji nisu otuđena te, kako ugovori budu isticali, ili na neki drugi način, treba ih nastojati vratiti, kaže ministar Trivan.