Realni rast BDP-a Srbije u trećem tromjesečju 3,8 posto

Realni rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) Srbije u trećem tromjesečju 2018. iznosio je 3,8 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine, objavio je Republički zavod za statistiku. Značajan realni rast bruto dodate vrijednosti u razdoblju srpanj-rujan na godišnjoj razini zabilježen je u sektoru poljoprivrede, šumarstva i ribarstva (15,9 posto), u građevinarstvu (7 posto) i u sektoru trgovine na veliko i malo i popravke motornih vozila, transporta i skladištenja i usluga smještaja i ishrane (6,1 posto).

Promatrano po agregatima upotrebe BDP-a, realni rast je zabilježen kod svih agregata, pri čemu su izdaci za finalnu potrošnju domaćinstava povećani za 3,3 posto, izdaci za finalnu potrošnju neprofitnih institucija koje pružaju usluge domaćinstvima (NPID) za 3,6 posto, izdaci za finalnu potrošnju države za 4 posto, bruto investicije u osnovna sredstva za 7 posto, izvoz robe i usluga za 9,1 posto i uvoz robe i usluga za 11,2 posto.

Industrijska proizvodnja u Srbiji veća je u listopadu ove godine za 3,2 posto nego prije godinu dana, a u odnosu na prošlogodišnji prosjek rast je iznosio 11,7 posto, priopćava Republički zavod za statistiku. Za deset mjeseci 2018. godine industrijska proizvodnja veća je za 2,4 posto nego u istom prošlogodišnjem razdoblju. Prerađivačka industrija je veća za 5,6 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine. U rudarstvu je rast bio 4 posto, dok je u snabdijevanju električnom energijom, plinom, parom i klimatizaciji pad iznosio 4,3 posto. Stopa nezaposlenosti u Srbiji nastavila je pad u trećem tromjesečju ove godine, spustivši se na 11,3 posto s razine od 11,9 posto u drugom tromjesečju i s 14,8 posto iz prva tri mjeseca ove godine.

S druge pak strane stopa zaposlenosti dostigla novi rekord od 49,2 posto u trećem tromjesečju, i kod muškog stanovništva iznosi 57,3 posto, a kod ženskog 41,7 posto, podaci su  Republičkog zavoda za statistiku. Stopa nezaposlenosti muškog stanovništva je u trećem tromjesečju bila 10,5 posto, a kod ženskog 12,2 posto. Najnižu stopu nezaposlenosti dostigla je regija Vojvodine (7,9 posto), a slijede Beogradska regija (10,2 posto) te regija zapadne Srbije i Šumadije (12,5 posto). U regiji južne i istočne Srbije i dalje se bilježi najlošija situacija na tržištu rada, što pokazuje najveća stopa nezaposlenosti od 15,2 posto.

Zaposlenost je povećana kod populacije sa srednjom i visokom razinom obrazovanja, pretežno u kategoriji od 25 do 34 godine starosti. U kontingentu mladog stanovništva uzrasta od 15 do 24 godine zabilježene su pozitivne promjene na tržištu rada u odnosu na drugo tromjesečje. Broj neaktivnih mladih osoba smanjen je za 16.000 u korist zaposlenosti, koja je povećana za 14.500, odnosno za 9,3 posto. U odnosu na treće tromjesečje prošle godine, broj zaposlenih iz ove starosne kategorije nije se značajnije promijenio, ali je broj nezaposlenih pao za 18 posto. Udio mladih, koji niti rade niti su u procesu obrazovanja (formalnom ili neformalnom) u ukupnoj populaciji mladih između 15 i 24 godine starosti, smanjen je za 0,8 posto u odnosu na treće tromjesečje 2017. godine te sada iznosi 16,3 posto. Kod populacije starosti od 15 do 29 godina ova stopa iznosi 19 posto.



Priopćenja