O sastanku Zajedničke komisije CETA-e u Montrealu

EU povjerenica za trgovinu Cecilia Malmstrom i ministar međunarodne trgovinske diverzifikacije Jim Carr održali su sastanak Zajedničke komisije CETA-e u Montrealu, neposredno nakon što je 21. rujna obilježena prva obljetnica privremenog stupanja na snagu  Sveobuhvatnog gospodarskog i trgovinskog sporazuma (CETA) između EU-a i Kanade.

U uvodnom dijelu plenarne sjednice 26. rujna i povjerenica Malmstrom  i ministar Carr su naglasili kako je CETA omogućila slobodan pristup kanadskom i EU tržištu, koji nakon godinu dana privremene primjene bilježi rast od 10 posto u bilateralnoj robnoj razmjeni. Prema podacima Statistike Kanade, u desetomjesečnom razdoblju, odnosno od listopada 2017. do srpnja 2018., kanadski izvoz u EU povećao se za svega 1 posto, dok je uvoz iz EU-a u istom razdoblju narastao za 12 posto. Ovaj podatak svjedoči o boljoj pripremljenosti EU izvoznika za početak privremene primjene CETA-e od onih kanadskih. Iako je desetomjesečna statistika kratko razdoblje za donošenje zaključaka, prvi dojmovi su vrlo pozitivni.

Zajednička komisija bila je prigoda za raspravu o dosadašnjoj primjeni i za postizanje dogovora o daljnjim koracima u provođenju odredaba CETA. Prema izjavi povjerenice Malmstrom, dosad je 11 EU članica ratificiralo CETA-u, međutim, uz novonastale političke promjene u nekim državama članicama postupak može biti usporen, ali prilike za slobodnu trgovinu i povećanje izvoza činjenice su koje pokazuju prednosti.

Prije dogovoreni zaključci na bilateralnom sastanku povjerenice Malmstrom i ministra Carra potvrđuju kako se raspravljalo o kvotama za sir, pri čemu je Europska unija izrazila svoju zabrinutost oko dodjelama istih te oko izvoza vina i alkoholnih pića iz EU u Kanadu. EU je svjestan kanadskih internih poteškoća, ali postojeće uređenje tržišta u Kanadi, u odnosu na kupoprodaju vina i alkohola, je u suprotnosti s WTO pravilima. Geografsko podrijetlo i radne dozvole su također istaknute kao još neriješene. S kanadske strane još uvijek nisu ispunjeni uvjeti za izvoz govedine i svinjetine jer ne odgovaraju EU standardima te se u užim grupama nastavlja raditi na svim adresiranim pitanjima. Svjesni kako odredbe o rješavanju sporova čekaju sudsku odluku, nastavlja se raditi na postizanju dogovora, međutim, iako te odredbe nisu na snazi dok se CETA ne ratificira, pojedine članice čekaju upravo dogovor oko toga prije nego pokrenu postupak ratifikacije. Potvrđeno je kako se nastavlja raditi na preporukama za mala i srednja poduzeća, preporukama za klimatske promjene i Pariški sporazum te na preporukama o trgovini i spolnoj zastupljenosti.

Sljedeći sastanak komisije održat će se za godinu dana u Bruxellesu.

 



Priopćenja