Postignut dogovor o minimalnoj cijeni radnog sata

Minimalna cijena rada u Srbiji porast će za 8,6 posto, odnosno cijena sata rada iznosit će 155 dinara (1,3 eura). Takav dogovor postigli su Vlada, sindikati i poslodavci na sjednici Socijalno-gospodarskog vijeća (SGV), održanoj 10. rujna ove godine. U radu sjednice sudjelovali su predsjednica Vlade Srbije Ana Brnabić, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević, ministar financija Siniša Mali te predstavnici reprezentativnih sindikalnih organizacija i Unije poslodavaca.

Prema riječima ministra financija Siniše Malog, minimalna zarada u 2019. godini bit će 27.022 dinara, odnosno 230 eura prema važećem tečaju od 118 RSD za 1 euro. Kako tvrdi, to je izuzetan rezultat pregovora sindikata i poslodavaca jer su njihove polazne točke bile puno dalje od toga. Poslodavci su, naime, tražili 5 posto, a sindikati 15 posto te 10 posto da bi se na kraju našli na 8,6 posto. S gledišta Vlade Srbije riječ o realnom povećanju, rekao je  ministar Mali.

Međutim, s ovom tvrdnjom ministra nisu suglasni predstavnici sindikata te ističu kako je povećanje trebalo biti barem 10 posto. Predsjednik Samostalnih sindikata Srbije (SSS) Ljubisav Orbović je potvrdio kako su sindikati, poslodavci i predstavnici Vlade postigli dogovor prema kojemu bi minimalna cijena rada u sljedeće tri godine treba dostići visinu minimalne potrošačke košarice.

Minimalna zarada u Srbiji trenutno iznosi 143 dinara po satu, što je oko 24.000 dinara (203 eura) neto mjesečno. Posljednja korekcija najniže cijene rada bila je u siječnju ove godine, kada je minimalac sa 130 povećan na 143 dinara po satu.



Priopćenja