Najslabiji tromjesečni rezultat Triglav grupe od 2011.

Triglav Grupa u prvoj polovini 2018. godine ostvarivala je 35,6 milijuna eura dobiti prije oporezivanja. U osiguravajućoj djelatnosti postigla je rast premije na svim svojim tržištima i u sva tri područja osiguranja (imovinska, životna i zdravstvena). Kod upravljanja imovinom klijenata povećala je obujam sredstava kojima upravlja.

U drugom tromjesečju ove godine dobit je pak prepolovljena na 6,5 milijuna eura, što je najniža tromjesečna dobit od kraja 2011. Razlog tomu leži u prirodnim nepogodama i manjim prihodima na financijskim tržištima.

Na rezultat, koji je u usporedbi s prošlogodišnjim niži (indeks 84), utjecali su i mnogobrojni štetni događaji te niži prinosi od financijskih investicija u ovoj godini. Ovakva situacija u poslovanju uzeta je u obzir u planovima za 2018. godinu. Ako se uvaže predviđene prilike poslovanja do kraja godine, onda Grupa na polugodištu potvrđuje planirani raspon godišnje dobiti. U prvoj polovini godine Triglav je dosljedno provodio aktivnosti strategije rasta i razvoja, koja između ostalog uključuje jačanje položaja Grupe kao vodećeg upravljača imovine u regiji. S tim je povezana i ovogodišnja kupnja većinskog udjela društva Raiffeisen Mirovinsko osiguravajuće društvo na hrvatskom tržištu mirovinskih osiguranja.

Triglav osiguranje Zagreb, koje je dio Triglav Grupe, postiglo je u prvom ovogodišnjem polugodištu 7-postotni rast bruto zaračunate osigurane premije (obračunato u eurima) i zadržalo 8. mjesto među osiguravateljima u Hrvatskoj.

Poslovanje u sektoru osiguranja bilo je dobro i Grupa je fakturirala 575 milijuna eura konsolidirane bruto premije, odnosno 5 posto više nego u istom razdoblju prošle godine. Rast premije zabilježene je na svim tržištima Grupe te je u Sloveniji u prosjeku iznosio 4 posto, a izvan Slovenije 7 posto. Također se nastavlja postupno jačanje udjela premije Grupe, fakturiranih izvan Slovenije te su na polovini godine iznosili 18,1 posto, odnosno 0,4 postotna boda više nego u istom razdoblju prošle godine. Promatrano po pojedinačnim područjima osiguranja, kod imovinskih osiguranja ostvaren je rast premije od 6 posto, kod životnih osiguranja 0,3 posto, a kod zdravstvenih 8 posto.

Štetne pojave prirodni su dio poslovanja Grupe, a u to ulaze i masovni štetni događaji, koji s različitim intenzitetom i učestalošću utječu na poslovanje. U drugom tromjesečju ove godine to su bile poplave, tuča, nevremena i proljetni mraz u Sloveniji i Makedoniji, koji su Grupi nanijeli više od 21 milijun eura štete, odnosno 9 posto više fakturiranih bruto iznosa šteta kod imovinskih osiguranja u odnosu na prošlu godinu.

Unatoč povećanju štetnog kvocijenta, visina kombiniranog kvocijenta Grupe bila je povoljna i iznosi 95,2 posto. Triglav stavlja naglasak na osiguranje dugoročne sigurnosti klijenata, što postiže snagom kapitala, promišljenim oblikovanjem tehničkih rezervi, dobro uređenom zaštitom reosiguranja i pažljivim upravljanjem svim onim rizicima, kojima je izloženo poslovanje matičnog društva i 37 drugih društava Grupe.

Grupa je krajem ovogodišnjeg lipnja raspolagala s 3,1 milijardom eura financijskih investicija, čiji su prinosi (bez prinosa životnih osiguranika koji preuzimaju investicijski rizik), u usporedbi s istim razdobljem prošle godine, niži za 30 posto, što se zbog jedinstvenih prošlogodišnjih događaja i očekivalo. Grupa u ovoj godini i dalje zadržava glavne smjernice svoje dosadašnje investicijske politike.

Grupa u drugoj godini strateškog razdobalja 2017. – 2020. nastavlja s dosljednim provođenjem svojih strateških smjernica te se razvija u suvremenu, inovativnu i dinamičku osiguravajuće-financijsku grupu, koja čvrsto drži vodeće mjesto i u Sloveniji i šire u regiji. Jedna od strateških smjernica je i povećanje prepoznatljivosti Triglava kao vodećeg upravljača imovinom na postojećim tržištima te je tako ove godine na hrvatskom tržištu mirovinskih osiguranja kupio većinski udio društva Raiffeisen Mirovinsko osiguravajuće društvo.



Priopćenja